Manks (Manx) Cinsi Kedi

Gün geçmiyor ki yeni yeni efsaneler ile kafamız karışmasın, duyduklarımızı hayret ile sindirmeye çalışmayalım. Bugünkü “hayret”imizin neden aslında dışarıdan son derece normal görünen bir kedi. Sokak kedisi bile diyebiliriz biraz daha kurcalasak. Ancak farklı olan bir şeyler var bu kedide; kuyruk! Kuyruğunun farkı, olmayışından geliyor. Evet Manks kedileri kuyruksuz kediler olarak biliniyor. Bunun nedenini araştırmaya kalktığımızda karşımıza çıkan efsanelerden hangisine inanacağımızı biz de bilemedik. İyisi mi size de anlatalım, sonrasında ortak noktada buluşuruz. Efsanelerden ilki ile başlayalım.

Manks kedisi bir tavşan ile çiftleşir ve bunun sonucunda doğan yavruların kuyrukları olmaz. Zıplamayı sevdiklerinden böyle bir hikâye kurgulanmış olabilir. Bir diğeri ile devam edelim. Bu sefer hayal gücümüzü zorluyoruz. Manks kedisi Nuh’un gemisine getiriliyor ancak gemiye tırmanan son yolcular olduğu için o an ki panik ile üzerlerine kapı çarpıyor ve kuyrukları kopuyor. Bu nedenle kısa kuyruklu bir şekilde çoğalıyorlar. Efsaneler bitmedi. Bir tane daha var. Bu sefer Vikingler dönemindeyiz. İrlandalı ya da Vikingli akıncılar bu kedilerin kuyruklarını kesiyorlar. Bunun nedeni ise Manks kedisinin kuyruğunun şans getirdiğine dair olan inançları. Kuyrukları kesip alıyorlar ki şans onlarla olsun. Biraz da daha gerçekçi olanları konuşalım. Manks kedisinin kuyruğunun kısa olmasının basit ve tek bir yanıtı var; genetik mutasyon. Muhtemelen geçirdikleri genetik bir mutasyon sonrasında kedilerin kuyrukları kısa kaldı ve bu nedenle soyları da bu şekilde devam etti. Kökenleri İrlanda denizindeki Isla of Mann adasına dayanıyor. Adını da bu adadan alıyor.

Manks kedisinin adaya gelişi ile ilgili de şöyle bir rivayet var. Bu bölgede 1500’lü yıllarda bir gemi kazası yaşanmış. O gemide Manks kedisi varmış ve şans eseri kurtularak adaya ulaşmayı başarmış. Gemide asıl amacı fareleri yakalamak olan bu kediler daha sonra bir şekilde kurtulmayı başararak adaya ulaşmış. Ayrıca Fenikeli tüccarların bu kedileri Japonya’dan Mann Adası’na getirdiği ve kedilerin bu şekilde çoğaldığı da söylenenler arasında. Gördüğünüz gibi Manks kedisi sadece bir değil pek çok gizemi de beraberinde getiriyor, kökeni ve hikayesi bir hayli karışık kedi türlerinden. Gelelim fiziksel özelliklerine…

Manks kedisi fiziksel özellikleri

Aslına bakarsanız dışarıdan baktığınızda bir sokak kedisinden farksız görünebilir. Ancak kim der ki kuyruksuz olma özelliği sayesinde pahalı kediler sınıfına girer! Tombik ve yuvarlak bir bedeni vardır. Kasları güçlüdür, hem de sağlam bir güçte. Manks kedisi kısa ve uzun tüylü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Uzun tüylü olanlar Cymric ismiyle de biliniyor. Kısa tüylü olanların parlak ve yumuşak bir kürkü var. Uzun tüylü olanlar ise daha çok pelüş gibi. Genelde kürk renkleri siyah, beyaz, benekli, gümüş ve siyah tonlu tekir görünümünde olur. Manks kedisinin tavşana benzeyen bir yürüyüşü var. Yürümekten çok zıplayarak dolaşmayı seviyorlar hatta tavşan ile mi çiftleşti efsanesinde buna yer vermiştik. Manks kedisi için farklı özelliklerden biri de manken gibi yürüyüşü! Kuyruğundan dolayı denge problemi yaşar gibi görünse de aslında son derece dengeli patilerdendir. Gözleri çeşitli renklerde olabilir. Kilosu ortalama 4 ila 6 arasındadır. Bazı kaynaklarda gelişimlerini tamamlamalarının 5 yılı bulduğu söylenir.

Manks kedisi karakter özellikleri

Her haliyle sıra dışı olan Manks kedisi oyuncu, marifetli ve oldukça zeki bir kedi türüdür. Patilerini dolap kapaklarını açmak için kullanacak kadar da zekidirler. Sohbete açık hayvanlardır, sahipleri ile mırmır konuşmayı severler. Aileden bir kişiyi alırlar hafızalarına ve hep onla vakit geçirmek isterler. Diğer çoğu kedinin aksine sevgilerini göstermekten hiç çekinmezler. Normalde kedilerin arası suyla iyi değildir ancak Manks kedisi için bu durum söz konusu değildir çünkü tipik bir ada kedisi olarak yüzmeyi gayet severler. Eğer üzerine düşerseniz ona tıpkı köpeklerde olduğu gibi birkaç numara da gösterebilirsiniz. Bacak yapısı oldukça güçlüdür, yükseklerde olmaktan ve tırmanmaktan hoşlanır. Pencereleri açma konusunda bir hayli ustadır; pati manevraları ile zorlukları aşar da açar da. Bu arada doğası gereği biraz vahşi olabilir ki bu konuda gen haritası önemlidir. Eğer yavru bir Manks kedisi alacaksanız mutlaka aile tablosuna bakın. Vahşiliğine, huyuna suyuna vs. Utangaç da bir yapıları vardır içten içe. Ev ortamında otoriter bir yapısı vardır.

Doğal ortamları sever ve meraklı yapısı ile etrafa göz atar. Küçük bir köpek türünü andıran karakteri vardır desek yeri. Tabi her ne kadar ırk olarak spesifik özellikleri olsa da karakter olarak farklılık gösterebilir bunu da göz önünde bulundurun. Ne bir kedi için vahşi diyebiliriz ne uysal. Biraz da yetiştirilme ve erken yaşta sosyalleştirilmeye bağlıdır durumlar. Bu arada Manks kedisi için bir de öneri verelim. Tırmanmayı ve evin en yüksek noktasında olmayı sevdiğini söylemiştik. Ona bir kedi evi alabilirsiniz. Böylelikle evin en üst katına çıkacak ve gün boyu tüm olan biteni meraklı gözlerle izleyecektir. Bu arada eğer düzenli bir eğitim verirseniz pek çok komutu yerine getirebilecek zekadadır. Onunla farklı oyunlar oynayabilirsiniz.

Manks kedisi bakımı

Manks kedisi bakımı kolay kedi türlerindendir. Haftada bir iki kere ölü tüyleri temizlemeniz yeterli olur. Genelde ilkbahar aylarında tüy dökerler. Bu dönemde tüy bakımına ekstra özen göstermeniz gerekir. Tırnaklarını kesmeyi ve kulak temizliğini de ihmal etmemeniz gerekir. Sağlığına gelince. Manx Sendromu olarak bilinen ve mutasyona bağlı bir takım sağlık sorunları görülebilir. Kuyruksuz olmaları omurgayı kısaltır ve omuriliğin zarar görmesine neden olur. Kuyruksuz kedilerin genel olarak yaşadığı bir sağlık sorunudur. Manks kedisinde görülen sağlık sorunlarından bir diğeri de tuvaletlerini tutamama gibi sorunların olabilme ihtimali. Her Manks kedisinde görülecek diye bir şey yok ancak yine de olası ihtimalleri sizinle paylaşmış olalım.