Maine Coon Cinsi (Irkı) Kedi

İhtişam bu kedinin göbek adı, bunu söyleyerek başlayalım yazımıza. Zira aşağıdaki fotoğraflardan da ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Sevgili okuyucular, bugün karşımızda güzelliği ile bir kediden çok daha fazlası var. Havalı kürkü, görenleri etkisi altına alan sert bakışları ve cool duruşu ile Maine Coon cinsi kediden bahsedeceğiz. Maine Coon cinsi kedinin kökenine dair birkaç efsane var. Hatırlarsanız Norveç Orman Kedisi de efsanesiyle ünlüydü. Maine Coon için efsane şu şekilde dolaşıyor dillerde. İddiaya göre Maine Coon, bir kedi ve rakunun çiftleşmesinden doğan bir türdür ki bu pek de gerçeği yansıtmıyor adı üstünde “efsane”. Bir diğer efsane ise Maine Coon kedisinin Fransız kedilerine dayandığı hikayedir. Yani kökeninin Fransa olduğu düşünülür. Bilinen ise şudur; Maine Coon, kısa tüylü bir ev kedisi ile İngiliz denizcilerin getirdikleri uzun tüylü kedilerle çiftleşmesiyle meydana geldi.

Maine Coon fiziksel özellikleri

Yapılı ve gösterişli bir kedidir. Vücut yapısı olarak orta veya büyük olan bir ırktır. Erkekler dişilerden daha iyi ölçülerdedir. Vücutları uzun yapıdadır ve dikdörtgeni andırır. Kuyrukları uzundur. Bu uzunluk, onları daha da ihtişamlı kılar. Kemikleri güçlü ve beden yapısı kaslıdır. Kafası kocamandır kulakları da uzundur. Tüyleri kabarık ve yoğundur ancak sert gibi dursa da ipeksi yumuşaklıkta ve parlaklıktadır. Tüyleri eşit uzunlukta değildir. Bacakların arkası ve karın bölgesinde daha uzun tüyler vardır, omuz kısmında ise daha kısa tüyleri vardır. Tüyleri genelde siyah, beyaz, gri, leylak, çikolata gibi renklerde olur. Çene ve yanak bölgesinin çok geniş olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Yaşam süresi ortalama 10-12 yıl aralığındadır. Kilosu ise 9 kiloya kadar çıkabilir.

Maine Coon karakter özellikleri

Bu cool görüntünün altında bu kadar sevecen ve arkadaş canlısı bir patinin olması oldukça ilginç. Maine Coon, bizi şaşırtıyor. Ailesini seven sosyal bir kedi. Aşırı ilgi ihtiyacı yoktur yani sürekli ayağınızın altında mır mır dolaşıp ilgi beklemez. Ancak bir o kadar da sahibine düşkündür. İlgiden hoşlanır ancak ilgi göremezse küsmez ya da dikkat çekmek için olmadık şeyler yapmaz. Genelde herkesle iyi geçinen bir kedidir. Özellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Tatlı ve kibar huylu bir kedi türüdür. Egzersizi sever bu nedenle düzenli egzersiz ile mutlu olur. Son derece akıllı ve zeki bir kişiliği vardır. Haliyle birçok şeyi hızlıca öğrenebilir. Maine Coon cinsi kediler için ilginç olan bir detay vardır. Normalde bu iri cüsseye rağmen sesi soluğu çıkmaz ancak karnı acıktığı zaman onu tutabilene aşk olsun, acıktığında çıkardığı kalın bir ses vardır ki o narin yapısı ile hiç uyuşmaz. Genellikle kibardır ve kaba hareketlerde bulunmaz. Çiftleşme dönemlerinde dahi uysal olmaları, Maine Coon cinsi kedinin ilginç özelliklerindendir. Erkek Maine Coon kediler daha oyuncu ve muzip karakterdedirler, dişiler ise erkeklere oranla daha olgun bir tavırdadırlar. Maine Coon cinsi kedi, tasma takılıp sokakta gezdirilebilir. Tasma eğitimi verildikten sonra daha rahat olacaktır elbette. Tek başına kalmaktan hoşlanmaz, dahası canı sıkılır. Bu nedenle evde tek kalması gereken durumlarda ona en sevdiği oyuncağını arkadaş olarak bırakmanız iyi olacaktır. İletişim kurmak için sadece miyavlamaz, çıkardığı bazı garip tonlar da vardır ki bunu yukarıda acıktığında çıkardığı sesler olarak not etmiştik. Çok konuşkan değildir ancak hırıltılar çıkarabilir.

Maine Coon bakımı

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi Maine Coon cinsi kedi de özenli bir bakıma ihtiyaç duyar hele ki söz konusu tüyleri ise. Yoğun tüy yapısı gereği ölü tüylerden arınması gerekir. Bunun için düzenli olarak bir tarama programı oluşturmalısınız. Su ile araları çok yoktur ne çok bayılırlar ne nefret ederler. Ilık bir havada sıcak bir banyo hem tüylerini korur hem de onu rahatlatır. Tüylerin birbirine dolanmaması için düzenli olarak taramaya yavruyken başlayın. Yavru eğitimi ileriki dönemler için çok önemlidir. Eğer tarama işlemine alışırsa, bu aktivite ihtiyaçtan çok zevk haline gelebilir. Yaklaşık 10 günde bir tırnak bakımı önerilir. Genelde kuru mama yerler ancak ıslak mamayı da çok severler. Veterinerinizin önereceği bir beslenme programı ile sağlıklı bir düzen kurabilirsiniz. Bazı kalıtsal hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklar bazı kalp hastalıkları, kalça displazisi veya kas hastalıkları olabilir.