La Perm Cinsi (Irkı) Kedi

Doğrusunu isterseniz bugüne kadar klasik bir kedi tüyü görüntüsünü tarif edecek olsak düz ve kısa tüylü olarak tanımlarız ilk olarak. Ancak o tüysüzünden tüylüsüne, kıvırcığından Rapunzel’ine o kadar farklı türde kedi cinsleri gördük ki açıkçası artık şaşırmıyoruz. Bizi yine şaşırtmayan kedi türlerinden birini anlatacağız bugün size; La Perm kedisi. Kıvırcık bir kedi türü olan La Perm kedisi doğal bir mutasyon sonucu hayatımıza giriyor. 1982 gibi çok yakın bir tarihe sahip. Yani ne saray kedisi ne kraliçelerin favorisi. Ancak dış görüntüsünün verdiği sempati ile gönlümüzün favorisidir diyebiliriz. 1982 yılında Oregon’da bir çiftlikte geliştirildi. İlk olarak tüysüz doğdu. Büyük vücudu ve geniş kulakları ile sıra dışı bir görüntüsü vardı. Sonra tekir kedisini anımsatan dağınık desenli bir kürk çıktı ortaya. Tüysüz gözüken yavru, birden tüylendi. Bu kürk dağınık ve inceden kıvırcık olunca adını Curly koydular.

Curly’nin sahibi durumda bir değişiklik olduğunu ve onun sıradan kedilerden farklı olduğunu kısa sürede anladı. Üzerine araştırmalar yaptı. Sonuç olarak Curly’nin kürk yapısının baskın bir yapıda olduğu ve dişilere ve erkeklere geçebildiği keşfedildi. La Perm adı verilen bu kedinin ilk örneği Curly oldu böylelikle. Curly küçükken diğer kardeşlerinden çok farklıydı. Mesela daha aktif ve meraklıydı. Dış görüntü olarak da kıvırcık tüyleri vardı. Davranışları da kardeşleri gibi değildi. Bu nedenle uzmanlar tarafından incelenmeye alındı. Yapılan incelemeler sonunda La Perm’in apayrı bir ırk olduğuna kanaat getirildi. La Perm, dalgalı anlamına geldiği için bu kıvırcık tüylü kedi ırkına La Perm adı verildi. Böylece ırk doğmuş oldu. Aynı zamanda bazı yerlerde Dalles La Perm ya da Alpaca Cat olarak da biliniyor.

La Perm kedisi fiziksel özellikleri

La Perm kedisi için “rex” cindi kedi denir. Rex kedileri “genetik mutasyon sonucu meydana gelen” cins anlamına gelir. La Perm kedisi de bir nevi genetik mutasyon sonrası olduğu için onun da Rex soyundan geldiğini söylersek yanılmış olmayız. Kıvırcık ve dalgalı bir tüy yapısı vardır söylediğimiz gibi. Bazen kısa olabildiği gibi bazen de uzun görülebilir. Birkaç çeşit rengin kombinasyonunu barındırır. Düz renktir diyemeyiz yani. Uzun tüylü olanların kuyrukları kabarık olur, tilki kuyruğu gibi gürdür. Kısa tüylü olanların ise kuyruklarında daha az tüy vardır. La Perm kedisini bu kadar meşhur yapan kürküdür. Aslına bakarsanız sanki yağmur yemiş, üzerine çamurdan geçmiş ve kirlenmiş gibi de görülebilir. Dağınık bir tüy yapısı vardır aynı zamanda çok temiz de gözükmez. Bazı La Perm kedilerinin bıyıklarının da kıvırcık olduğu görülmüştür. Koyun gibi görünen kabarık tüyleri yumuşak ve ipeksi bir yapıdadır. Vücut yapısı kaslıdır ve orta boy kedi sınıfında yer alır. Ön bacakları arka bacaklarına oranla daha kısa bir görünüme sahiptir. Erişkinliğe ulaştığında boyu bölgeleri sanki röfleli gibi olabilir. Hemen hemen her renk ve desende görülebilir. Gözleri genelde yeşil ya da altın sarısı renklerde görülebilir. Tüy renkleri için beyaz, siyah, mavi, kızıl, krem ya da çikolata diyebiliriz. Ortalama 2-5 ila 6-7 kilo civarı görülebilir. Genel olarak uzun ömürlü kedilerdir, ortalama 12 sene yaşarlar.

La Perm kedisi karakter yapısı

Gelelim bu ilginç türün karakteristik özelliklerine… Tam bir avcı kedidir diyebiliriz. Malum, kökenlerin verdiği genetik miras. Konuşan kedi türlerinden değildir ancak konu ilgi çekmeye gelince çeneleri düşebilir! Kucağınızda olmaktan hoşlanır, keyif yapmayı sever. Ancak fare avlama konusunda da bir hayli yetenekli oldukları söylenebilir. Zeki ve becerikli kedilerdir. La Perm kedileri evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Çocuklarla arası iyidir ancak sakin bir yaşam severler. Bu nedenle eğer çok küçük çocuğunuz varsa sizin için doğru bir seçim olmayabilir. Sahiplerine düşkünlükleri ile bilinir. Bazen omuzlarda gezer bazen de birlikte uyumak ister. Çok hareketli ve nazik kedilerdir. Yumuşak ve sevecen bir ses tonları vardır. Bu arada patileri ile sahiplerinin yüzüne dokunabilirler ki bu teması çok da severler. İnsanlarla iç içe olmaktan zevk alır ve yalnızlık hiç ama hiç onlara göre değildir. Eğer yoğun bir iş temponuz varsa sanırız doğru bir tercih olmayacaktır. İlgi ve alaka ister. Çevresinde yeni yerler keşfetmeyi sever. Bahçede gezdirilmekten hoşlanır ancak tabi gözünüz üstünde olması gerekir. Avcı içgüdüsü ile her an tetiktedir çünkü yeni avlar için. Eğer başı boş bırakılırsa evden hızla uzaklaşabilirler. Atası Curly de evden kaçmıştı hatta. Bu nedenle ev içinde vakit geçirmeniz daha iyi olacaktır. Bakımına gelince…

La Perm kedisi bakımı

La Perm kedisinin tüy bakımı kolaydır. Ölü tüyleri ayıklamak ve olası düğümleri önlemek için haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Çok tüy döken bir yapıları yoktur. Çok nadir görünen bir özellik ile devam edelim. Nadir de olsa bazı La Perm kedileri tüy değiştirebilirler. Tüm kürklerini dökebilirler ve daha sonra çok seyrek olan başka bir tüy çıkarabilirler. Bu tüyler eski tüyleri gibi gür ve dağınık olmaz aksine ince ve seyrek olur. Bu çok sık yaşanmasa da bazı türlerde görülebilir. La Perm’ler sağlık olarak dayanıklı kedilerdir. Çok ciddi sağlık sorunları olmaz. Genetik hastalıklara yatkınlıkları yoktur. Ancak sahiplenmeden önce aile geçmişine bakmanızda yarar olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hastalıklardan biri obezitedir. Kilo almaya meyilli yapıları sayesinde kolayca irileşebilirler ki bu da beraberinde pek çok hastalığın davetiyesi olur.