Köpekler Neden Gezmeye Çıkmak İsterler?

Köpekler, oldukça hareketli ve oyuncu hayvanlardır. İnsana yakındır. Eğitilmesi kolaydır. O yüzden çoğu hayvan sever köpek sahibi olmak ister. Sahibini benimsemesi, onu korumak istemesi ve kendi becerilerini ona göstermek için sevimli hareketler yapması köpeklerin en belirgin özellikleri arasında bulunmaktadır. Dışarıda gezmeyi ve oyunlar oynamayı oldukça fazla severler. Eğer bir köpek sahibi olmak istiyorsanız; bunları ona verebilecek misiniz? Öncelikle onu düşünmeniz gerekir. Çünkü canınız istiyor ya da istediğiniz zamanlarda onu sevip okşayacaksınız diye köpek sahibi olunmaz.

Onunla yeteri kadar zaman geçirmek, yemekten başka ihtiyaçlarını karşılamak ve dışarıda gezmeye çıkarmak ihtiyaçlarını giderebileceğini düşünen kişiler köpek sahibi olmalıdır. Evin içinde kapalı halde kalan köpekler huysuz, hırçın ve mutsuz olurlar. Hareketsizlikten dolayı da bazı hastalıklara yakalanma riski de oldukça yüksektir. Oyun oynamak, koşmak ve zıplamak onların egzersiz yapmalarını sağlamaktadır. Özgürlüklerine düşkün, kendini mutlu hissetmesi için gezmek isteyen köpeklerin bu isteklerini onlara sunmak en doğru harekettir.

Onu Gezdirerek Obez Olmalarını Engelleyin.

Nasıl ki insanlar çok yemek yiyip az hareket ederek obez olabiliyorlarsa; köpekler için de bu durum aynısıdır. Yedikleri gıdaları enerji sarf ederek harcamaları gerekir. Bu da onun yürüyüşe çıkması ve koşması ile mümkündür. Ne yazık ki günümüzde bazı köpekler eve hapis kalmış durumdadır. Bu da onların kilo almasına ve kilo ile birlikçe birçok hastalığa yakalanmasına sebep olmaktadır. Minik dostlarımızın sağlığını düşünüyorsanız onu gezdirmelisiniz. Gezdirirken de yanınızda bir poşet bulundurmalısınız. Çünkü köpeğiniz mutlaka kakasını yapacaktır. Bu durumda çevre temizliğini sağlamak da sizin görevinizdir.

Onu Gezdirerek Ruhsal Sağlıklarını Koruyun.

Köpekler ilgiye, sevgiye ve önemsenmeye değer veren hassas yapıda canlılardır. Öncelikle onları sevdiğinizi göstermelisiniz. Sevildiğini anlayan köpek, bunu birçok farklı hareketle belli edecektir. Size şımaracak, oyun oynamak isteyecek ve kendisinin gezdirilmesini bekleyecektir. Hareketsiz olan köpekler enerjilerini yeteri kadar harcayamazlar. Bu da onların mutsuz olmasına neden olmaktadır. Yorgun olmayan köpeğiniz rahat bir uyku da uyuyamaz. Uykusuzluk da onlarda farklı ruhsal sorunlara neden olmaktadır.

Özetle söyleyecek olursak; onların rahat bir uyku uyumalarını sağlamak için üzerinde biriken enerjilerini atmaları gerekir. Burada da iş bizlere düşmektedir. Onların bu isteklerini yerine getirmek ve gezdirmek köpek sahiplerinin görevleri arasında olmalıdır. Bu durum köpeğinizin ruh sağlığı için oldukça önemlidir.

Mutlu ve Sevecen Bir Köpeğe Sahip Olmanız İçin.

Köpeklerin sadık ve sadakatli canlılar olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Öyle oldukları için de sahipleriyle vakit geçirmekten oldukça fazla hoşlanırlar. Üzerinize zıplayan sizinle vakit geçirmek isteyen köpeğinizin bu isteğini karşılıyor olmanız onun için oldukça önemlidir. Başını okşadığınızda bile size hemen karşılık verecek ve yere yatarak sevmenizi isteyecektir. Mutlu ve sevecen bir köpeğe sahip olabilmeniz için sevginizin göstergesi olarak onu gezdirmek, köpeğiniz için oldukça değerlidir.

Bahçeli bir eve sahip olanlar daha rahat bir şekilde köpek besleyebilirler. Çünkü onlara ait bir kulübesi vardır. Sahiplerini korumak için de çevreden gelebilecek bütün kötülüklerle mücadele etmek için hazır haldedirler. Başka insanlardan, başka canlılardan ve tehlike hissettikleri her şeyden sahibini korumak için havlayarak uyarmayı tercih ederler. Onlar sizin için bu kadar sadık davranıyorlarsa; sizde onlar için bazı fedakarlıklar yapmanız gerekecektir.

Sizin ve Çocuklarınızın Sağlığı İçin.

İnsanların da günlük hayatlarında yürüyüş yapmaları gerekir. Bazı spor hareketleri de yapıyor olması her birey için geçerlidir. Köpeğinizi gezdirme ihtiyacını karşılarken aynı zamanda siz de spor yapabilirsiniz. Onun enerjisi ve mutluluğu ile birlikte günlük streslerinizden uzaklaşabilmeniz de mümkündür. Köpekler oyunu çok sevdikleri için birlikte oyun oynamak ve gezintiye çıkmak sizin de oldukça hoşunuza gidecektir. Yani köpeğimi gezdiriyorum bahanesi ile farkında olmadan siz de yürüyüş ve egzersiz yapma şansına sahipsiniz.

Çocuklarımız hayatımızdaki en güzel varlıklardır. Yaptıklarımızla onlara hep örnek olmaya çalışırız. Hatta iyi, merhametli ve vicdanlı bir birey olmalarını sağlamak için de çabalar dururuz. Köpek sevgisini onlara aşılarsak bütün bu duyguları çocuklarımızın yaşamalarını da sağlayabiliriz. Ailece yapılan aktiviteler arasında köpek gezdirmeyi de sıralamanıza alabilirsiniz.