Köpekler neden çimen yer?

Bu konunun başlığına köpekler neden ot yer de diyebiliriz. Köpeklerde alışılagelmiş bir davranış çim yemek. Hatırlarsanız köpeklerde neden toprak yer isimli blog içeriğimizde toprak mevzusuna da değinmiştik. Yani köpekler illa mama ya da et yemez. Doğalarında et ile besleniyor olsalar da zaman zaman çimen de yiyebilirler. Gözünüz gibi baktığınız köpeğinizi güzel havalarda dolaştırırken birden onun çimen yediğini ve bunu büyük bir iştahla yaptığını görürseniz şaşırmayın. Çünkü şu bir gerçek ki köpekler çimen yer. Peki bu davranışın altında ne yatıyor işte buna bir bakmalı.

“Köpeğim ot yiyip kusuyor…”

Bu cümleyi sık kuranlardansanız merak etmeyin yanıtlarımız hazır. Köpeğinizin ot yemesinin birkaç nedeni var şimdi bunları kısaca anlatalım.

1- Yetersiz beslenme

Kulağa hoş gelmiyor olsa da yetersiz beslenmeden kaynaklanan sorunlar nedeni ile köpeğiniz çimen yiyor olabilir. Köpekler vücutlarındaki eksiği fark eden canlılardır. Eğer yeteri kadar vitamin ya da mineral alamadıklarını düşünürlerse, otomatikman ot yiyeceklerdir. Köpeğinize mama seçerken mutlaka vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına özen gösterin.

2- Gaz ve mide problemleri

Köpeklerde de gaz ve mide sorunları olabilir. Sindirim sistemi ile alakalı herhangi bir sorun varsa, bu onları iç güdüsel olarak çimen yemeğe itebilir. Köpekler neden çimen yer sorusunun bir yanıtı da gaz ve mide sorunlarıdır diyebiliriz.

3- İç parazitler

Köpeklerde iç parazitlere bağırsak solucanları da diyebiliriz. Köpeklerde en sık yaşanan sağlık sorunlarından biri de bağırsak solucanlarıdır. Eğer iç parazitleri varsa köpekler çimen yemek isteyebilir. Parazit aşıları bu aşamada önemli bir konudur ve ihmal edilmemesi gerekir.

4- Bahaneye gerek yok!

Evet, köpeğinizin çimen yemesi için bahaneye ihtiyacı olmayabilir. Yani sadece tadını çok sevdiği için de çimen yiyor olabilir. Bu nadir görünen bir durum olsa da madem köpekler çimen yiyor o halde bunu da bir madde olarak eklemekte yarar var demek ki.

5- Midelerini kusturmak isteyebilirler

Karıştırılan bir konu var. Köpekler ot yiyip kusuyor mu yoksa otu bilinçli olarak yiyip midelerini kusarak rahatlatmak mı istiyorlar. İşte bu iki konu muamma. Ancak şu da bilinen bir durum ki köpekler ot yedikten kısa bir süre sonra kusabiliyorlar. Midelerindeki hazımsızlıktan ve gazdan kurtulmanın bir yolu olarak görüyor olabilirler bunun yanı sıra mideleri çimeni öğütemiyor da olabilir. Bu iki durum kafa karıştırmaya devam edecek gibi duruyor.