Kedilerin Kısırlaştırılması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri kedi kısırlaştırma konusudur. Bu konu hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmakta ve gerçek dışı söylemler ortaya çıkmaktadır. Şimdi ortaya atılan iddiaları çürüte çürüte sonuca gidelim kedi kısırlaştırma kediye zarar verir söylemleri içerisinde bulunan bir kesim insan var bunun yalan olduğu birçok bilimsel açıklamayla ortaya koyulmuştur. Aksine üreme organları alınan bir kedinin daha uysal olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumda şundan kaynaklanmaktadır. Üreme döneminde daha hırçın olurlar çünkü çoğalma iç güdüleri ön plana çıkar ve bunu bastıramazlar. Üreme organları alınmasıyla bu durum ortadan kalkar ve daha sakin hale bürünürler. Bu durum onlar için son derece iyidir.

Kedi Nasıl Kısırlaştırılır?

Birçok kedi kısırlaştırma yöntemi vardır ancak bunlardan en etkilisi hangisi diye soracak olursanız size kesin çözüm olarak cerrahi müdahaleyi sunabilirim. Cerrahi müdahale erkek kedinin üreme organını dişi kedinin ise rahminin alınması şeklinde gerçekleşir. Bu işlem uygulandıktan sonra geri dönüş yoktur. Eğer kedi sahipleri daha sonra pişman olup farklı düşünce yapısına girebilecekse bu yola başvurmamaları gerekir. Bu yola başvuracak olan kedi sahiplerine yapılması gereken en önemli uyarı bu yolun geri dönüşü olmadığıdır. Bu müdahaleyi düşünürken uzun uzun düşünmenizi öneririm. Eğer kedime bir zarar gelir düşüncesine sahipseniz bu işlem risk taşımaz yani kedinize hiçbir zarar gelmez.

Kedi Kısırlaştırılınca Duygusal Olarak Etkilenir mi?

En çok tartışılan konulardan bir diğeri ise kedi kısırlaştırıldıktan sonra duygusal olarak bunalıma girer düşüncesidir. Emin olun ki bu konu tamamen asılsız bir haberdir. Kedilerde duygusal bir bağlanma ya da aile kavramı yoktur. Bir kedi rahatlıkla alt neslinden kendi soyundan bir kediyle çiftleşebilir. Bu konu da hiçbir rahatsızlık duymaz. Kediler de birbirlerine karşı olan durumun sevgiyle alakası yoktur. Her hayvan gibi kedilerde nesillerini devam etmek isterler bu nedenle bazı dönemlerde üreme isteklerine bağlı olarak seksüel dürtüler oluşur. Bu durumu sevgi olarak nitelendirmek kesinlikle yanlış bir varsayım yapmak olacaktır. Emin olun kediler bu işlem sonrasında kötü olarak etkilenmeyecek.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedi kısırlaştırmanın zararları var diyenler için onların tam tersi olarak zararı değil faydası var demek istiyorum. Şimdi faydalarından bahsetmek gerekirse, bildiğiniz üzere kediler kızgınlıklarıyla asabiyetiyle bilinen evcil hayvan türüdür bu durumun en büyük sebebi ortadan kalkınca kızgınlık hissiyatları da ortadan kaybolur ve daha uysal kedilere sahip olabilirsiniz. Üreme dönemine bağlı olarak gelişen önemli bazı etkiler artık görülmez ve daha sağlıklı bir kediye sahip olursunuz. Sağlıktan bahsetmek gerekirse kedilerin üreme organlarının olması bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Dişilerde meme tümörü riski ortadan kalkar ve dişi kediler bazı kanser türlerine de açıktır. Kısırlaştırma ile beraber rahim kanseri ya da yumurtalık kanseri gibi kanserlerin açık kapısı da kapatılmıştır. Erkek kediler de ise testis kanseri riski ortadan kalkar. Erkek kedilerin yaşadığı en büyük olumsuzluklardan biri ise prostattır. Bu sorunu çeken kediler ne kendileri sakin olabilir ne de sahiplerine huzur veririler. Kısırlaştırma yöntemi ile bunun da önüne geçilmiştir. Kısacası kısırlaştırmanın en büyük faydası kedilerin daha uzun bir ömre sahip olmasını sağlamasıdır.

Kedi Kısırlaştırılması Sonrası

Kedi kısırlaştırma işlemi hakkında merak edilen sorulardan en önemlilerinden biri de kısırlaştırılma sonrası ne olduğudur şimdi bunun hakkında ki tüm o bilinmeyenleri merak edilenleri cevaplamak istiyorum. Cerrahi müdahale sonrası aynı gün eve götürebilirsiniz bu işlem çok ağır bir işlem olmadığı için aynı gün evinize dönmenizde hiçbir sakınca yoktur. Kısırlaştırma sonrası kişilik bozukluğu olmaz kedinizde, eskiden nasılsa işlem sonrasında da öyle olacaktır. İşlem sonrası kedim çok kilo alır diye bu işlem konusunda kararsız olanlara da tek cevap yok öyle bir şey. Kısırlaştırma işlemi sonrası kesin kilo alacak cümlesi yanlış bir cümle olur. Tabi ki kısırlaştırma öncesi ile sonrası arasında fark olacaktır. İşlem sonrası metabolizma yavaşlar ancak bunun önüne de daha az yemek ve daha hareketli bir yaşam ile geçilebilir. Son olarak da ameliyat sonrası kedinize 2 hafta süre tanıyın ona sakin bir ortam sağlayın. Bu süreç ona çok iyi gelecektir ve yeni haline çok daha çabuk alışmasını saplayacaktır.