Kedilerde Alerjiye Yol Açan Gıdalar Hangileridir?

Küçük bir dünyayı avcunuzun içinde tutuyorsunuz… Ona gözünüz gibi bakıyor ve bakımından beslenmesine her şeyiyle müthiş bir özveri içerisindesiniz. Sizin gözünüz gibi baktığınız minik pati bir sabah uyanıyor ve normalin dışında hareketler sergiliyor; örneğin aksırıyor, kaşınıyor ya da tuvaletinde sorun var. Bir telaş halindeyken şüphesiz ilk aklımıza gelen şey gıda alerjisi ya da zehirlenme oluyor. Bugün konumuz tam da bu telaştan hareketle kedilerde gıda alerjisi. Kediler, köpekler, kuşlar, balıklar… Özetle evcil hayvanlar hassas bünyeye sahiptirler. Her gıda onlara iyi gelmediği gibi alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Kedimize iyi geldiğini düşündüğümüz bir gıda onun sağlığını olumsuz etkileyebilir. Örneğin kediye yumurta verilir mi sorusu kedi bakımından sıkça merak edilen sorulardandır. Kediye yumurta vermenin bir zararı yoktur aksine kediler için faydalıdır ancak sık sık ve çok sayıda yumurta verilirse kedinizin sağlığını olumsuz etkiler. Yani bu demek oluyor ki her gıda kediniz için fayda sağlamayabilir. Hazır konu kediler ve yumurtadan açılmışken daha önce kaleme aldığımız kediler yumurta yer mi başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. Yazıyı okumak için TIKLAYIN.

Bugün ise az önce de sözünü ettiğimiz üzere konumuz kedilerde gıda alerjisi. Kedilerde gıda alerjisine yol açan bazı ürünler var. Onlara geçmeden önce gıda alerjisinin belirtileri ile başlayalım söze.

Kedilerde gıda alerjisi belirtileri

Kedilerde en sık karşılaşılan gıda alerjisi belirtileri şunlardır; hapşırma, öksürme ya da hırıltı, kendine tırmık atma, gözünde ve burnunda akıntı, kulak akıntısı, kusma, ishal, patilerinde şişlik, tüy yapısında kalitesizlik, güçsüz ve mat tüy yapısı. Kedilerde gıda alerjisine yol açan çeşitli gıdalar vardır. Bunları aşağıdaki gibi tanımlamak mümkündür.

1-      Mısır unu

Aslında sadece mısır değil içeriğinde mısır geçen ürünler diyebiliriz ki buna mısır unu da dahil. Bazı kedi mamalarının içerisinde mısır unu bulunur. Bu mısır unu genellikle dolgu maddesi olarak kullanılır. Her kedinin mısır ununa alerjisi vardır diyemeyiz ancak bazı kedilerin alerjisi olabilir. Tüy dökülmesi ya da deri sorunlarına yol açabilir.

2-      Süt ürünleri

Bahçede gördüğümüz yavru kedilere genellikle süt veririz. Ancak ne yazık ki süt ve süt ürünleri kedilerde gıda alerjisine yol açabiliyor. Bunun nedeni de sütün içindeki laktoz. Kediler için sakıncalı gıdalardan biri laktozdur. Kedilerde sindirim sorunlarına yol açar ve beraberinde ishal görülebilir. Kimi zaman kusma da eşlik edebilir. Süt ürünlerini çok sık kedilere vermek sindirim sorunlarına yol açacaktır.

3-      Zararlı yağlar

Ucuz kedi mamalarının içerisinde genellikle dolgu maddesi olarak kullanılan bir takım et yan ürünleri vardır. Örneğin dokular ya da yağlar gibi. Mamaya ilave edilen bu yan ürünler, kedilerin tolere edemeyeceği proteinleri içerebilir. Bu maddelerin tüketilmesi neticesinde de tıpkı süt ürünlerinde olduğu gibi kedilerde sindirim sorunları görülebilir. Bu nedenle kaliteli kedi mamalarını tercih etmek onların sağlığına yapacağımız en büyük katkılardan biri olacaktır.

4-      Koruyucu maddeler

Kedi mamalarında özellikle ucuz kedi mamalarında içeriği çok net olmayan bilgiler olabilir. Dolgu maddesi olarak kullanılan koruyucu maddeler kedinize zarar verebilir. Mamaların içerisinde yer alan BHA ve BHT gibi gıda koruyucu maddeler, kedinizde gıda alerjisine yol açabilecek güçtedir. Bu nedenle kedi maması seçerken koruyucu maddeleri dikkatle incelemenizde yarar var.

5-      Boyalı mamalar

Bazı kedi mamalarında, kedilerin ilgisini çekmesi için gıda boyaları kullanılır. Bu yapay boyalar kedinizde gıda alerjisine yol açabilir. Doğal mamalarda katkı maddesi olmasa bile normalden çok daha farklı renkte olan mamalara dikkat etmekte yarar var.

6-      Deniz ürünleri

Kedilerin iştahını en kabartan yiyeceklerden biri balıktır. Güzel bir ziyafet sofrasının olmazsa olmazı da! Ancak bazı deniz ürünleri kedilerde alerjiye neden olabilir. Eğer balıklı kedi maması alma düşünceniz varsa içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Deniz ürünlerinin kedilere zararı olabilir.

Kedilerde doğru mama seçimi çok önemlidir çünkü tüm sağlığını etkiler. Ucuz kedi mamaları kedinizin sağlığını bozabilir. Bunun için mama tercihi yapmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışmanızda yarar olacaktır.