Kedi Tırmalama Tahtası (Kedi Tırmalama Evi) Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Sadece kedi değil köpek sahiplerini de yakından ilgilendiren ortak bir konu vardır; serbest dolaşan evcil hayvanların eşyalara verdiği zarar. Pet arkadaşımızı aynı zamanda evimizin bir üyesi ve haliyle her oda onun gezi alanlarından biri. Evde serbest dolaşmasının psikolojisi üzerinde olumlu yanları bir hayli var ancak her dolaşma etrafı karıştırması için de olası bir tehlike aslında. Yavru köpeklerin dişlerinin çıkma aşamasında terlikler ile bir hayli haşır neşir (!) olduğunu biliyoruz. Dişleri kaşındığı için özellikle terliği hedef alırlar genelde. Terliğin bulunmadığı durumlarda alternatif olarak dişlerine kestirdikleri ne varsa kemirmek için hazır durumdadırlar. Aynı durumun farklı bir versiyonu kediler için de geçerli. Köpeklerde dişleme ihtiyacı varken kedilerde de tırmalama gereksinimi olabiliyor. Yavru kedi ya da yetişkin kedi fark etmeden tırmalama içgüdüleri ile kimi zaman sahiplerine kimi zaman evdeki eşyalara zarar verebiliyorlar. Evdeki eşyalara ve size zarar vermemesinin en etkili yollarından birini konu alıyoruz bugün; kedi tırmalama evi. Bazı kaynaklarda kedi tırmalama tahtası, kedi tahtası, tırmalama tahtası gibi farklı kullanımları da var ancak hepsi aynı şeye hizmet ediyor. Şimdi gelin kedi tırmalama tahtası nedir bir göz atalım.

Ara başlık: Kedi tırmalama tahtası ne demek, kısaca…

Kedi tırmalama evi nedir kısaca bahsedelim. Tırmalama tahtaları, kedilerin tırnaklarını törpülemeye yarayan bir oyun tahtasıdır. Aynı zamanda kedilerin rahatça gerinmelerini, tırmanmalarını ve tırmalamalarını sağlar. Böylece evdeki eşyaların zarar görmesini engellediği gibi kedilerin de zarar görmesini engeller. Çünkü tırnakları bir yere takılabilir ve canı yanabilir. Kedi tırmalama evi sayesinde tırnakları zedelenmez ve güvenle tırmalama ya da törpüleme işlemlerini yapabilirler. Kedi tırmalama evi çok gerekli gibi görünmese de hem kedinizin hem de sizin güvende olmanız açısından en önemli kedi ihtiyaçlarından biridir. Tırmalama ihtiyaçları geldiği zaman vücut ölçülerine, zevklerine ve hatta karakterlerine göre kedi tırmalama tahtası seçimi yapılır. Kedi tırmalama tahtası ne işe yarar sorusunun pek çok yanıtı vardır. Sadece tırmalama, tırmanma ya da törpüleme ile sınırlı değildir. Kedilerin gerinmesi de önemli bir ihtiyaçtır. Tırmalama tahtaları pek çok farklı yapıda mevcuttur ancak tırmalama tahtası seçmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Ara başlık: Kedi tırmalama tahtası nasıl olmalıdır?

İlk defa kedi sahibi olan hayvan severlerin arama motorunda en sık merak ettiği sorulardan biri budur; kedi tırmalama tahtası nasıl olmalı? Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kedi tırmalama tahtası petshop’ların yanı sıra internetten de rahatlıkla sipariş edilebilir. Kedi tırmalama tahtası fiyatları, alacağınız modele göre değişiklik gösterir. Kedi tırmalama evi alırken dikkat edilmesi gerekenlere gelince… Öncelikli olarak kedi tahtasının kedinizin boyutu ile orantılı olmasına dikkat edin. Eğer küçük bir kediniz varsa yavru kedi tırmalama tahtası seçeneklerine bakabilirsiniz. Eğer kediniz yetişkin ise bu durumda kedinizin boyu ile orantılı büyüklükte ve uzunlukta kedi tırmalama tahtası satın alabilirsiniz. Kedi tırmalama tahtası, pek çok darbeyle sarsılacaktır. Bu nedenle sağlam malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Böylece pati darbeleri ile çabuk deforme olmaz ve size uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Kedi tırmalama tahtaları pek çok farklı formdadır; yatay, dikey, yuvarlak ya da paspas şeklinde olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kedinizin karakter yapısıdır. Bu nedenle en iyi kedi tırmalama evi diye öne çıkan bir model yoktur bu durum kedinizin karakter yapısı ile alakalıdır. Bazı kediler eğlenceyi çok sever, bazıları miskinlikten hoşlanır. Kedinizin hareketli ya da durgun yapısına göre kedi tırmalama evi seçebilirsiniz. Dikey tırmalama tahtalarında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Dikey tırmalama tahtalarının yüksekliği oldukça önemlidir. Kediler gerilerek uzanırlar bu durumda uzandıkları zaman yeteri kadar rahat olmaları önemlidir. Ağırlıkları karşısında kedi tırmalama tahtasının devrilmemesi bir diğer önemli detaydır.  Kedi tırmalama tahtasını, kedilerinizin en çok tırmaladığı eşyaların yanına koyun ki kendini daha rahat hissetsin. Eğer kedinize ilk defa bir tırmalama tahtası satın alıyorsanız bu durumda onun ilk pati darbesinde ödül verebilirsiniz. Böylece kedi tırmalama tahtasını kullanmasının doğru olduğunu anlayacak ve başka eşyalara yönelmeyecektir. Kediniz zamanla tırmalama tahtasına alışacaktır ancak elbette bu da bir süreçtir.

Ara başlık: Kedi tırmalama tahtası alıştırma süreci nasıl olmalıdır?

Kediniz eve ilk geldiğinde biraz çekingen olabilir. Çekingenlik sizi tanıdıkça, eve alıştıkça geçecektir. Kedi tırmalama tahtasına alışma süreci de tam olarak böyledir. İlk gördüğünde korkabilir ya da çekinebilir. Ancak zamanla daha alışacaktır. Peki, kedi tırmalama tahtasına nasıl alıştırılır? Bununla ilgili birkaç önemli nokta var.

·         Kedi tırmalama tahtasını evinizin uygun bir köşesine yerleştirin. Eğer kedinizin pek de uğramadığı bir yere konumlarsanız dikkatini çekmeyecektir.

·         Kedinizin genelde dolaştığı yerlerden birine kedi tırmalama tahtasını konumladıktan sonra, tahtanın üzerine kedinizin ilgisini çekecek kokulardan birini sıkabilirsiniz. Böylece ilgisi daha da artacaktır.

·         Kediniz, tırmalama tahtasına ilk geldiğinde ve ona yönelik bir hamle yaptığında onu ödüllendirebilirsiniz. Ödüllendirilmek, onun iyi bir şey yaptığına inanmasını sağlayacak böylece her tırmalama ihtiyacında kedi tahtasına yönelecektir.