Görme Engelli Kedilerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hayvan sahiplenmek, bir hayvanın bakımını üstlenmek, bir patiyi hayatımızın orta yerine konumlamak… Gerçek hayvan severlerin çok iyi bildiği ve en hassas noktalarından biri olan evcil hayvan bakımına dair pek çok bilgiyi paylaşıyoruz sizinle. Bugüne kadar kedilerde artrit ya da kedilerde eklem ağrısından, mama seçimine; kedi kumundan, tüy bakımına kadar pek çok bilgi verdik. Bugün belki de en hassas bakım gerektiren sağlık sorunlarından birini işliyoruz; görme engelli kedilerin bakımı. Bütün canlılar için en zor durumlardan biri görme engelinin bulunmasıdır. Görme engelli kediler, hayatlarını devam ettirebilmek için göz hariç diğer tüm duyu organlarını aktif hale getirir. Bu mucizevi bir içgüdüdür aynı zamanda. Kediniz için çok zor bir durum olsa da bu zorluğu birlikte yenebilirsiniz. Şunu en başta belirtmek gerekir ki görme engelli kediler “sağlıksız” kediler değildir sadece yeti kaybı yaşarlar. Karanlık dünyalarını aydınlatmak için bütün sorumluluk bize düşer. Pet arkadaşımızın geri kalan hayatını daha konforlu kılabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar vardır.

Kedilerde görme engeli nedenleri

Kedilerde körlük yavaş yavaş da gelişebilir aniden de olabilir. Kedilerde körlüğün çeşitli nedenleri vardır. Örneğin doğum sorunları, glakom tümörler, katarakt, yüksek tansiyon, travma, oksijensiz kalma ya da kornea ülseri gibi durumlardan dolayı körlük oluşabilir. Kedilerde görme kaybı yukarıda sözünü ettiğimiz gibi yavaş yavaş gelişebilir ki bu durumda önlem almak daha kolaydır. Hatta erken teşhis ile gözlerinin kör olması dahi engellenebilir. Kedilerde körlük belirtilerinden bahsedecek olursak. Şu şekilde belirtiler görülebilir; renksiz ya da bulutlu gözler, gözde iltihap, eskisinden daha fazla mırıldanma ya da ses çıkarma, hareketsizlik, eskiye oranla daha fazla uyuma, etrafındaki nesnelere çarpma, zıplama sırasında istediği yere ulaşamama, eskiye oranla daha çabuk korkma, ışığa karşı duyar oluşması ya da yere yakın bir şekilde eğilerek yürümek gibi semptomlar görülebilir. Eğer görme engeli bir kediniz varsa evde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır şimdi gelin bunlardan bahsedelim.

  • Kişisel eşyalarının yerini değiştirmeyin

Kediniz gözlerini kaybetmiş olabilir ancak geri kalan duyuları yaşamını idame ettirebilmesi için eksisinden daha keskin olacaktır. Kedinizin eşyalarının yerini değiştirmekten kaçının. Örneğin en sevdiği oyuncakları eğer kendi başka bir yere taşımıyorsa kaldırmayın. Tuvalet, mama ve su kapları da her zaman alışık olduğu yerde olmalı. En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri bu temel ihtiyaçlarının yerini değiştirmemek olacaktır.

  • Kedinizle aranızda bir referans noktası belirleyin

Kendi yönünü bulabilmesi ve kendini boşlukta hissetmemesi için ona destek olmanız gereken bir durumdur. Kedinizi sevdiğinizde ya da onunla oynadıktan sonra yatağının ya da mama kaplarının yakınında geri bırakırsak, kedinizin zihninde bir harita oluşturacaktır ve bu sayede nerede olduğuna dair bir fikri olacaktır.

  • Sesli oyuncaklar alın

Gözlerini kaybetmesi kedinizin oyun oynama isteğini azaltmayacaktır. Kediniz eskisi gibi sizinle yine oyun oynamak isteyebilir. Bu durumda ona yeni oyuncak almanız gerekebilir. Eski oyuncaklarını daha doğrusu en sevdiği oyuncağını atmayın ancak ona yeni oyuncaklar da alın. Bu yeni dönemde alacağınız oyuncakların sesli ya da hışırtılı olmasına dikkat edin. Gözlerindeki kuvvet kaybını kulakları ile telafi edecektir.

  • Ona yaklaşırken sinyal verin

Kediniz artık ne yazık ki karanlık bir dünyada yaşıyor. Bu nedenle her an kendini korumak zorunda hissediyor. Kedinizin yanına yaklaşırken ona seslenin, sevgi sözcükleri kurun ve yakınında olduğunuzu hissettirin. Ona aniden dokunursanız korkacaktır ve kucağınıza alsanız dahi üzerinden bu korkuyu atamayacaktır. Bunun yerine ona yaklaşırken ismini söyleyebilir ya da güzel sözcüklerle ona yaklaştığınızı belirtebilirsiniz.

  • Onu hep sevin, hep!

Kediniz hayatının en zor sınavını veriyor olabilir. Bir hastalıktan dolayı gözlerini kaybedebilir ya da bir kaza gelebilir başına. Bu durum sadece fiziksel değil ruhsal da bir sınavdır aynı zamanda. Kediniz duruma alışana kadar ürkek, agresif ve mutsuz olabilir. Bu noktada en büyük destekçisi sizsiniz çünkü hayatının geri kalanında onun gözü siz olacaksınız. Sevginin aşamayacağı hiçbir şey yoktur hayvan dünyasında. Bugün, en agresif olarak bilinen pitbull cinsi köpekler bile sevgiyle ve ilgiyle pamuk gibi olabilir. Köpeğin ya da kedinin cinsi ne kadar agresif olursa olsun sevgi pek çok engeli aşacaktır. İşte bu noktada  kediniz artık görme engelli olarak hayatına devam edecekse sevgi, bu engeli aşmanın en etkili yollarındandır.

Kediniz zaman zaman mutsuzlaşabilir, iştahı kaçabilir ya da olağan dışı davranışlar sergileyebilir bu alışma sürecinde. Bu süre boyunca mutlaka veteriner hekiminizle irtibat halinde olun.