Gökkuşağı İspinozu

Golden Finch diye de biliniyor. Anavatanı Avustralya olan ve dünyanın en güzel kuşlarından biri olarak bilinen bir renk cümbüşü bugünkü yazı başlığımız. Dış görüntüsü ile hareketleri ile gökkuşağı ispinozunu anlatacağız size. Kötü haberi baştan vermek gibi olmasın ancak gökkuşağı ispinozu da nesli tükenme tehlikesi yaşayan kuş cinslerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki. Nesilleri tükenmemesi için dünyada koca koca kafeslerde üretilmeye çalışılıyor hatta. Doğal yaşamlarından bahsedelim, nesli tükenme tehlikesi olan canlıları düşündükçe üzülüyoruz. Doğal ortamlarında tek tek değil koloniler halinde yaşamayı severler. Kökenleri Avustralya malum, gökkuşağı ispinozu ağırlıklı olarak Kuzeybatı bölümünde görülüyor. Yaşamlarına ait birtakım ihtiyaçlarını karşılamak için süpürge darısı ve özellikle üreme döneminde yuva olarak tercih ettikleri okaliptüs ağaçlarında yaşarlar. Özellikle üreme zamanı okaliptüs ağaçları onların bu isteklerine birebir gelir. İlkbahar ve sonbaharda üreme içgüdüleri ile okaliptüs ağaçlarını mesken edinirler. Burada kavuklarda yaşarlar. Sonra yavrularının bakımını yapabilmek için daha alçak yerlere giderler. Doğal ortamlarında 20 ila 30 derece arasında yaşayabilirler.

Gökkuşağı ispinozlarının cinsiyet ayrımını renklerinden yapabilirsiniz. Dişi gökkuşağı ispinozlarında gövde rengi erkeklere göre daha mat bir yapıda olur. Erkek ise göz alıcı bir mor gövdeye sahiptir. Cinsiyet ayrımı aynı zamanda seslerinden de anlaşılabilir. İkisinin de tiz bir sesi vardır. Ancak erkek gökkuşağı ispinozunun kendine hası bir şarkısı vardır ve şarkısını göğsünü şişirerek söyler. Bir diğer deyişle gökkuşağı ispinozu için şarkıcı kuştur desek yeri. Kafa, göğüs ve sırt renklerine göre ayrılıyorlar. Kırmızı kafa, yeşil sırt ve beyaz göğüs olarak anılıyorlar. Mutasyon sonucu dünyaya gelenler de var, bunlar daha farklı renklere sahip olabilir. Nadir bulundukları için değerliler de aynı zamanda.

Gökkuşağı ispinozu fiziksel özellikleri

Fiziksel özelliklerine gelince. Ufak çapta kuş cinslerindendir. Büyüklükleri 11 cm ila 14 cm arasında değişir. Parlak ve yeşil renkte sırt kısmı vardır. Göğüsleri mor renklidir, karınları ise sarı. Tam bir gökkuşağı yani, adına yakışır tonlarda. Yüzleri ise bir kısmı siyah bir kısmı kırmızıdır. Siyah yüzlü kuşlar genelde daha fazladır. Nadir de olsa turuncu yüzlü olanları da vardır. Genelde turuncu renk, kırmızı pigment eksikliğinden kaynaklanır Erkekler daha parlak renktedir. Mavi renkli boyun halkaları daha belirgindir. Yavrular yuvadan yeni çıktıklarında göğüsleri küllü kahve renginde olur. Sırtları ise zeytin yeşili tonlarındadır. Renklenmeleri zaman alır. Bir süre sonra gerçek renklerine ulaşırlar.

Gökkuşağı ispinozu bakımı

Genelde sessiz kuşlardır, tiz bir sesleri vardır. Bu ses sanki birine “şiişt” der gibi olabilir. Zaman zaman yükselir ve alçalır, erkeklerde ise daha önce bahsettiğimiz gibi bir beste vardır. Bir tür şarkı mırıldanırlar. Çok dost canlısı kuşlardır bu nedenle evde tek beslemek yerine aynı türden iki kuş almak daha iyi olacaktır. Diğer ispinozlara göre gökkuşağı ispinozunun bakımı için biraz daha meşakkat gerekebilir. Birkaç madde ile sıralayalım…

  • Genellikle çift olarak beslenmesi daha iyi olur.
  • Kafes boyutu önemlidir çünkü kuşun kanadını rahatça açabilmesi önemlidir. En az bir metre uzunluğunda olması iyi olur. Gagaları sivridir bu nedenle fazlaca sürtme ihtiyacı duyarlar. Bu özelliklerinden dolayı tünek seçimi diğer türlere göre daha önemlidir. Ağaç tünekler alabilirsiniz mesela, bu hem kuşu doğal ortamında hissettirecektir hem de rahat etmesini sağlayacaktır.
  • Temizlik konusu çok önemli bir noktadır. Hafta da 2 kere temizlemeniz gerekir aksi halde rahatsız olur. Bulundukları ortamda temizliğe önem verirler.
  • Yem seçimi olarak sarı darı, kırmızı darı, keten tohumu, soyulmuş yulaf, kanarya tohumu verilebilir. Ayrıca yumurta da severler. Sularını ve yemlerini her gün tazelemenizde yarar var. Gagaları sivri olduğu için suluk seçiminde derin olmasına dikkat edin ki gagaları rahatça sığsın.
  • Sosyal kuşlardır, onlarla ilgilenmeniz hoşlarına gider. Kendilerini sevdirmezler ancak uzaktan sevmenizden de hoşlanırlar. Bu tür kuşların çoğunda bir sevdirmeme durumu vardır. Temastan hoşlanmaz ancak sevilmek isterler uzaktan uzağa…
  • Suyla araları iyidir. Yaz sıcaklarında minik bir kâseye su koyarsanız muhtemelen banyo yapacaklardır sık sık. Kış aylarından bundan kaçınmanızda yarar var çünkü aynı zamanda hassas kuş türlerindendir.
  • Güneşi ve ışığı severler. Kafesini güneş ışığı alan bir yere koymayı ihmal etmeyin. Karanlıktan hoşlanmaz.
  • Strese meyilli kuşlardır. Bu nedenle stresten uzak tutmanız gerekir bunu sağlamanın yollarından en kolayı da sevgidir. Sevginizi ve ilginizi eksik etmezseniz strese girmesini önemli ölçüde önlemiş olursunuz.
  • Kendileri çok renkli olsa da renklere karşı duyarlıdırlar. Kafeslerinde onları ürkütebilecek oyuncaklardan kaçının. Özellikle aşırı renkli aksesuarlar korkmalarına neden olabilir.

Gökkuşağı ispinozu beslenmesi

Güneş ışığı ne kadar önemliyse yemleri de bir o kadar önemli. Yılın belirli dönemlerinde farklı yiyecekler veya yiyecek kombinasyonları yerler. Kuşlar için satılan tohum karışımlarından verilebilir. Bu karışımların yanına birkaç meyve ve sebze ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda böcek yiyen kuşlardandır. Tabi doğal koşullarda bu gerçekleşir. Ancak eğer evde de doğa şartlarını uygulayabilirim derseniz solucanları severler, bu bilgi de burada bulunsun.