Cornish Rex Cinsi (Irkı) Kedi

Sürekli bir şeylere şaşırır bir ifade ile bize bakan, ilginç görüntüsü ile önce anlaşılmaya çalışılan fakat sonradan çok sevilen bir kedi türü ile daha tanışmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bugünkü misafir patimizin adı Cornish Rex. Sıradan kedilere benzemiyor. Biraz Devon Rex’i andırıyor dış görüntü itibari ile. Ancak baktığınızda aralarındaki kıvırcık tüylerden kaynaklanıyor. Cornish Rex kıvırcık tüylere sahip, bunu fiziksel özellikler kısmında genişçe ele alacağız. Devam edelim şimdi. Sizinle bugün çok eskiye değil 1950’li yıllara uzanıyoruz. İngiltere’de karnavallarda karşımıza çıkan bir kedi türü Cornish Rex. Kıvırcık tüyleri ile farklı bir yapıya sahip, bir de tabi kulakları.

Akrobatik hareketleri ile tanınan Cornish Rex kedileri doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıkıyor. Bazı kaynaklarda yer alan bilgiye göre Cornish Rex kedilerinin ilk sahibi Nina Ennismore isimli amatör bir kedi üreticisi. Cornish Rex’i keşfettiğinde farklı ve güzel bir tür ürettiğini fark eder ve bu kedinin çoğalması için çalışmalarda bulunur. Amatördür yani aslında çok bilgisi olduğu da tartışılır. Fakat zamanla biraz da şans eseri aynı şekilde kedi üretmeye devam eder ve böylelikle Cornish Rex kedi ırkı popülerleşir. Her evde rastlar mıyız? Hayır. Ülkemizde çok var mı? Bu da tartışılır. Ancak bildiğimiz şu ki bu kediler diğer kedilere hiç benzemiyor. Peki nedir onları farklı kılan? Elbette dış görünüşlerindeki enteresanlık.

Cornish Rex fiziksel özellikleri

Fiziksel özellik denince kıvırcık tüyler ile başlamak gerekir. Normalde farklı bir yapısı olduğu için tüysüz olmasını beklerdik tıpkı Devon Rex gibi. Ancak bırakın tüysüz olmasını kaşları ve hatta bıyıkları bile hafif dalgalı olabilir. Cornish Rex için orta boy bir kedi türüdür diyebiliriz. Genelde 2,5 kg ile 4,5 kg arasında değişir. Yumurtayı andıran bir kafa yapısı vardır. Dörtgen şeklindeki burun yapısı ile dikkat çeker. Orta büyüklükte yuvarlak gözleri vardır. Her an bir şeye şaşırmış gibi bakar. Far görmüş tavşan benzetmesini yapmanın tam sırası desek yeri çünkü oldukça açık ve oval bir yapıdadır. Başının üstünde üçgen şeklinde büyük ve dik kulakları vardır. İşin ilginç yanı bu kulakların içinde de tüyleri bulunur. Kuyruğunda da kıvırcık tüyler vardır. Gözleri mavi, yeşil, sarı ve altın tonlarda görülebilir. Uzun ömürlü kedilerdir. Ortalama ömürleri 11 ile 15 yıl arasında değişir. Gelelim bu ilginç görünümlü kedinin karakter özelliklerine…

Cornish Rex kedisi karakter özellikleri

Oldukça zeki ve şen bir ırk karşılıyor bizi. Zekasını kullanmayı çok seven bir ırk aynı zamanda. Örneğin köpeklerle oynadığınız çoğu oyunu Cornish Rex ile oynayabilirsiniz. Özellikle aktivite gerektiren oyunları daha da sever. Gözlem yeteneği oldukça gelişmiştir. Sahiplerini takip etmeye bayılır. Öğrenme konusunda oldukça ileri seviyedir. Bu öğrenme becerisi, zekâsı ile birleşince ortaya gerçekten çok farklı bir ırk çıkar. Bir gün Cornish Rex cinsi kedinizin buzdolabının kapağını açtığını görebilirsiniz örneğin. Bu önce takip, sonra taklit yeteneği ile birleşen zekanın bir show’udur diyelim. Evde sıkı bir gözlem altındasınız. Yaptığınız her harekete ister istemez dikkat etmek durumundasınız çünkü sizin yaptığınız çoğu şeyi yapmaya yeltenebilir. Akrobatik hareketleri de severler. Tırmanmayı, atlamayı, hoplamayı, zıplamayı severler.

Oyuncu ve tez canlı bir karaktere sahiptir. Yalnızlıktan hiç hoşlanmaz. Diğer kedi ve hatta köpeklerle oynamayı da severler. Kolayca dostluk kurabilirler. Sosyaldirler aynı zamanda evde vakit geçirmeyi de çok severler. Sahiplerine olan düşkünlükleri malum, adım adım her an takipteler. Sportmen yapıları vardır. Şimdi ilginç bir bilgi ile devam ediyoruz yazımıza. Cornish Rex cinsi kediler pirzola ve kuzu eti yemeye bayılırlar. Ancak sürekli bu tarz gıdalarla beslerseniz hantallık ya da uyuşukluk gibi belirtiler baş gösterebilir. Siz yine de çok fazla vermemeye gayret edin. Genel olarak aile kedisidir diyebiliriz. Evde yalnız kalmanın dışında çok sorun çıkaracak bir tür değildir. Aksine son derece neşeli, sevecen ve eğlencelidir. Her ne kadar duş görünüşü itibari ile pek böyle görünmese de!

Cornish Rex kedisi bakımı

Sıkı, dalgalı ve sert tüylere sahiptir. Bu tüyler topaklanma yapmasa da düzenli olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Aynı zamanda belirli periyotlarla kesilmesinde de yarar olabilir. Fırçalama konusunda dikkat etmeniz gerekir. Yumuşak başlı ve hafif fırçalarla taramanız önerilir aksi halde derilerine zarar verebilirsiniz ki deri konusunda hassas bir yapıları vardır. Bakımı zor olan kedi cinslerinden değildir. Yapmanız gereken onu düzenli aralıklarla parçalamak, hepsi bu. Çocuklarla arası çok iyi olan Cornish Rex kedisi başka hayvanlarla da bir arada yaşayabilir. Çocuklarla da arası iyidir. Sağlıklarına gelince… Biraz önce yukarıda da bahsettiğimiz üzere pirzola ve kuzu etine bayılırlar. Bir kere tadını alınca da muhtemelen sürekli yemek isterler. Bu zaman içerisinde hantallığa neden olabilir. Bu nedenle aşırı et tüketimi önerilmiyor. Genel olarak dayanıklı, güçlü ve sağlıklı kedilerdir. Kalıtsal tüysüzlük gibi sorunlar görülebilir. Ancak tabi her cins için geçerli değildir. Bu konuda aile ağacı önem taşır.