Chinchilla Cinsi (Irkı) Kedi

Söze nereden başlayacağımızı bilemediğimiz bir kedi türü ile karşı karşıyayız. Aslında söyleyecek çok sözümüz var bu ırka dair ancak nereden başlamalı orada tereddüt yaşıyoruz. Yumuşacık ve bembeyaz tüylerini mi anlatmalı yoksa dünyanın sayılı güzelliklerinden olarak tanımlayabileceğimiz yeşil tonunda bakmaya kıyılamayan gözlerini mi söylemeli… İyisi mi başlayalım bir yerden yoksa konuya giremeyeceğiz. Bugünkü misafir patimiz Chinchilla kedisi. Çilçila şeklinde okunuyor aynı zamanda bu şekilde de anılıyor bazı kaynaklarda. İlk olarak 1888 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da ünlü bir kedi showunda rastlandı Chinchilla kedisine. Muhteşem güzelliği ile en çok tercih edilen kedi türlerinden biri olarak hayatımıza girmeden önce o dönemde pek çok ödül kazandı bu fiziksel özellikleri ile. Biz onu Chinchilla kedisi olarak tanıdık ancak Avrupa ve Amerika’da “Gölgeli İran kedisi” ya da “Gümüş İran kedisi” olarak da biliniyor. Peki neden İran kedisi ile benzetiliyor? Bu konuda bazı kaynaklardan yer alan bilgi şu şekilde…

Kaynaklara göre İran kedilerinden üretilmiş Chinchilla kedisi. İlk kez İngiltere’de üretilen Chinchilla kedisinin atalarından biri Chinnie ırkı. İlk Chinchilla kedisi de Chinnie kedisinin yavrusu olarak dünyaya gelmiş. Chinchilla kedisi isminin nereden geldiğine dair bir söylem var. Chinchilla kedisinin isminin Güney Amerika kökenli Çiçillagiller familyasından olan Çinçilla isimli bir kemirgenden geldiği söylenir. Bu kemirgene benzetilme nedeni ise kürklerinin benzer yapıda olması. Bilinen en eski Chinchilla kedisi Silver Lambkin isimli bir kedi. Zamanında yapılan yarışmada ödüllerin çoğunu almış ve oldukça dikkat çekmiş. İngiliz kökenli Sterling kedisi ile karıştırılabilir.

Chinchilla kedisi fiziksel özellikleri

Persian ırkı içerisinde başka bir sınıf olarak değerlendirilir. Basık bir yüzlü ve basık burunlu İran kedisinin aksine orta uzunlukta bir burnu vardır. Çene yapısı öne doğru çıkıktır. Uzun tüyleri vardır ve yumuşaktır. Kulakları orta büyüklükte ve geniştir. Kulak içi hafif yuvarlaktır. Gövdesi iri ve kaslıdır. Kuyruğu ise ince bir yapıdadır. Ortalama 15 yıl kadar yaşarlar. Göz rengi ile diğer kedilerden ayrılırlar. Chinchilla kedisi göz renkleri zümrüt yeşili, mavi, yeşil, koyu siyah sürmeli şeklinde olabilir. Burnunun ortası siyah çizgili ve kırmızı renklidir. Patisinin alt kısımları siyahtır. Chinchilla kedisi çok fazla büyümez. Bu nedenle büyümeyen ev kedilerinden ideal olanlarından biridir.  Uzun tüylü bir kedi cinsi olan Chinchilla kedisinin tüyleri karışık renklerde olabilir. Genellikle en çok tercih edilen Chinchilla kedisi renklerini beyaz ya da açık krem-sarı rengi olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda sürmeli gözlü kedi olarak da bilinir çünkü göz çevresinde sürmeleri vardır.

Chinchilla kedisi karakter özellikleri

Chinchilla kedisi denince ilk akla gelenlerden biri sadakatidir diyebiliriz. Sahibine olan aşırı bağlılığı ile nam salmıştır. Genelde sessiz ve uysal kedilerdir. Melodik ve yumuşak bir sesi vardır. Sevgisini içinde yaşamaz gayet dışına aktarır. İlgi görmekten hoşlanır. Evde yalnız kalmak ise onun için kâbus gibidir çünkü evde tek başına olmayı hiç sevmez. Baktığınız zaman çabuk hastalanma ihtimali olan hassas ve kırılgan bir kedi imajı çiziyor olabilir. Ancak aksine güçlü ve dayanıklı bir kedidir. Tam bir apartman kedisidir çünkü dışarlarda dolaşmayı çok sevmez. Eğer çıkaracak olursanız da yüksek ihtimal ya ağaçlara tırmanacaktır ya da minik avlar peşine düşecektir.

Zeki ve sakin, yumuşak başlı kedilerdir. Çok sevecen ve arkadaş canlısıdırlar. İran kedilerinin tembelliklerinin aksine Chinchilla kedisi hareketli ve oyuncu bir kedi cinsidir. Herkesle iyi geçinir ancak sahibi olarak tek bir kişiyi benimser. Chinchilla, kucak kedisi midir sorusunun yanıtını da olumlu verebiliriz çünkü sever kucakta olmayı. Aynı zamanda sevilmekten de çok hoşlanır. Sabırlı bir yapıları vardır bu nedenle çocuklarla da araları iyidir. Karakter olarak İran kedilerine benzerdir diyebiliriz. Zeki bir kedi olduğu için kolay eğitilebilir. Tuvalet eğitimini örneğin kısa sürede öğretebilirsiniz. Diğer ev hayvanlarıyla da arası iyidir, iletişimi kuvvetlidir. Onlarla sorun çıkarmadan yaşayabilirler. Zekâ gerektiren oyunlar oynamaya bayılırlar. Küçük yaşlarda daha aktiftir. Çocuklu aileler için ideal kedi türlerinden biridir.

Chinchilla kedisi bakımı

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kedinizi düzenli olarak fırçalamanız. Aksi halde tüylerinin düğüm olup keçeleşme ihtimali vardır. Her gün 15 dakika taramanız önerilir. 2 günde bile tüyleri karışabilir ve açılamayacak hale gelebilir. Bu durumda tıraş etmekten başka seçenek kalmaz. Hele ki tüy dökme mevsiminde ise daha da dikkat etmek gerektir. Bu arada tüy döktüğü bilgisini de verelim. Tüy yutma konusunda hassas olan kedi türlerinden. Kendi tüyünü yutabilir ve bunun neticesinde kusabilir.  Güzel gözleri sağlıklıdır ancak akıntı sorunu olabilir. Bu nedenle tüylerinin leke olmaması için arada bir silmenizde yarar olacaktır. Chinchilla kedisi sağlıklı kedi türlerindendir. Bazı böbrek hastalıklarına yakalanma riski vardır. Aynı zamanda bazı deri hastalıkları da görülebilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı, doğum güçlüğü, ülser ya da polikistik böbrek hastalıklarına yatkın bir bünyeleri vardır.