Chartreux Cinsi (Irkı) Kedi

Yine kökeni hakkında kafamızın bulandığı, tam olarak hangi hikâyeye inanacağımıza emin olamadığımız bir kedi türü ile karşı karşıyayız. Belki kökeni hakkında birden fazla senaryo kaleme alacağız ancak dış görünüşünün verdiği ihtişam konusunda mutabıkız hiç olmazsa. Ünlülerin kedisi de diyebiliriz Chartreux için. Görünüm olarak British Shorthair ile neredeyse aynı ancak aradaki bazı farkları yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz. Bu benzerlik o kadar çok ki British Shorthair zannettiği kedisinin aslında Chartreux olduğunu öğrenen insanlara bile rastlamak mümkün yorumlarda. Şimdi önce kökeni hakkında söylenenlere kulak kabartalım.

Chartreux kedisinin Fransa kökenli olduğu söylenir. Bazı kaynaklarda ise Suriye’den geldiği düşünülür. Söylentilerden biri ile başlayalım. Chartreux kedileri Ortadoğu ve özellikle Suriye bölgesindeki vahşi dağ kedilerinden geldiği söyleniyor. 13. Yüzyılda Haçlılar tarafından Fransa’ya geldiği de söylentiler arasında. Fransa’da sessizlik yemini etmiş bir dini grup olan Carthusian’lara dayandığı ve manastırda rahiplere eşlik etmesi için beslendiğine inanılır. Hatta Chartreux kedisinin bu sessiz yapısının o yıllara dayadığı düşünülür. Fransa’da bu kediler fare ve benzeri haşerelerin kontrol altında tutulması için beslenirmiş. Hatta özellikle kraliyete ait binalarda sık sık rastlanırmış. Tüylerinin etkileyici bir yapıda olması nedeniyle bir dönem avcıların da gözdesiymiş bu nedenle Fransa tarihinde önemli bir yere sahip olduğu düşünülür. 18.yüzyıla gelindiğinde Chartreux kedisi artık dükkanlarda, ahırlarda ve evlerde beslenmeye başlanmış. Mükemmel bir avcılarmış aynı zamanda, bu özellikleri ile 1800’lü yılların en popüler kedi türlerinden biri olarak tarihte yerini almış. Bol bol -mışlı, -muşlu cümle kurduktan sonra şimdi bu ihtişamlı kürklerine yakından bir göz atalım. Tarihi ile ilgili farklı senaryolara rastlasak da Chartreux cinsi kedinin güzelliği için kaynağımız belli; o buğulu bakan bakır gözler!

Chartreux fiziksel özellikleri

Chartreux cinsi kedi kısa ve kalın tüylere sahip. Bunu geniş bir gövde takip eder. En belirgin özelliklerinden biri yuvarlak ve geniş turuncu renkli gözleridir. Yanakları geniştir ve yapı olarak hep gülümseyen bir ifadesi vardır. Bu nedenle “gülümseyen kedi” olarak da anılır. Kulakları orta büyüklüktedir. Geniş omuzları ve derin göğüs yapısı vardır. Güçlü bir kedidir, adımlarını sağlam basar. Asil bir yürüyüşü vardır. Gözlerinin altında siyah çizgiler vardır. Gözleri altın ya da bakır renginde de olabilir. Erkek Chartreux kedisi dişiye oranla daha iri yapıdadır. Kürkü sadece gri ve grinin tonlarında görülür. Kürkünün en önemli özelliklerinden biri su geçirmez oluşudur. Diğer kedi türlerine oranla olgunlaşma süresi 2 yaşından fazla sürebilir. İri kediler olduğundan bahsetmiştik. Kiloları 9 kiloya kadar erişebilir. Ortalama yaşamları 12 ila 15 yıl arasındadır diyebiliriz. Genel olarak sağlıklı kedilerdir.

Chartreux ile British Short Hair farkı

Dışarıdan baktığınızda neredeyse aynı renkte, aynı görünümde iki kedi görürsünüz. Muhtemelen de ayırmakta zorlanırsınız. Her ne kadar birbirlerine ikizleri kadar benzeseler de bazı farklarla ayrılırlar. Bu arada Chartreux kedisi sadece British Short Hair ile değil Russian Blue cinsi kedi ile de benzer görünümdedir. Peki farkları nelerdir? British Short Hair kısa ve yoğun bir kürk yapısına sahiptir. Chartreux kedisinin kürkünde ise keskin bir doku bulunmaz. Chartreux kedisinin göz renkleri bakır ve altın tonunda olurken British Shorthair’lar yeşil, mavi renklerde de olabilir. Chartreux kedisinin yanakları daha tombuldur. Ayrıca güç olarak olmasa da kemik yapısı olarak gövdelerinde farklar vardır.

Chartreux karakter özellikleri

Karşımızda son derece seven ve insanlarla iyi geçinen bir kedi cinsi var. Sahibine bağlılığı ile bilinir. Sadık, sevgi dolu ve iyi huylu kedi türlerindendir. Tüm aileye karşı bağlılık duygusu vardır ancak ihtiyacını en çok karşılayan aile bireyini sahibi seçer ve ona daha yakın olur. Sessiz kedilerden biridir. Çok ses çıkarmaz, mırıldandığını çok nadir duyarsınız. Hatta öyle ki uzun süre hiç sesi soluğu çıkmaya da bilir. Enerji doludur, ortalığı birbirine kadar diyemeyiz. Çünkü son derece sakin bir karaktere sahiptir. Bazen oyun oynayacağı zamanlarda çevik olabilir ancak bu çeviklik hemen yerini sakinliğe bırakır. Oyuncaklarla oynamayı sevdiği kadar insanlarla da oynamayı sever, çocuklarla arası iyidir. Doğuştan gelen bir avcı güdüsü vardır ki yukarıda tarihinden bahsederken fare ve haşerat avcısı olarak kullanıldığını anlatmıştık. Sıcakkanlı bir yapıdadır.

Her zaman gülümser gibi bakar bu nedenle insanda ister istemez bir sempati uyandırır. İsmini kolay öğrenen kedilerden biridir aynı zamanda. Zeki oldukları için çabuk öğrenirler ve çağrıldıklarında tepki verirler. Sürekli mızmızlanan, ilgi bekleyen, yaygaracı kedilerden değildir. Evde yalnız kaldığında da ortalığı ayağa kaldırmaz. Sabırlı bir kedidir diyebiliriz. Aşırı sosyal bir kedi olduğunu söyleyemeyiz ancak içine kapanık da değildir. Tanıma sürecini tamamlayana kadar çok yüz göz olmaz diyelim. Tanıdıktan sonra ise insanlarla vakit geçirmeyi sever.

Chartreux bakımı

Çoğu kediye nazaran daha kolay bir bakıma sahiptir. Kısa ve kalın kürkü olduğundan bahsetmiştik. Haftalık olarak fırçalamanız ve ölü tüyleri atmanız yeterli olacaktır. Özellikle bahar aylarında ekstra özen göstermenizde yarar var. Çok sık banyo ihtiyacı olmaz. İhtiyaç duydukça yıkamanız yeterli olacaktır. Kürkü su geçirmez olduğu için temizlerken ekstra efor sarf etmeniz gerekebilir. Diş hastalıklarını önlemek için haftalık diş bakımını aksatmayın. Gözlerinde oluşan akmaları ya da çapak türü şeyleri yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Aşırı kilo almamasına da dikkat etmenizde yarar var. Genel olarak sağlıklı ve güçlü kedilerdir. Ancak her canlıda olduğu gibi bazı hastalıklara meyilli olabilirler. Polikistik böbrek hastalığı, idrar yolu sorunları ve böbrek taşlarına yatkın olduğu bilgisini de ekleyelim satırlarımıza.