Catnip (Kedi Nanesi) Nedir? Ne işe Yarar?

Kediniz bu aralar çok mu hırçın? Bir mutsuzluk hali mi var üzerinde? Oyun oynamaya mecali yok mu ya da çok sakin ve ortamla bağlantısı kopuk mu? O halde içeriğimiz tam size göre çünkü kedinizi hareketlendirmenin bir yolu var. Bugün konumuz kedi çimi ile karıştırılan ancak alakası bile olmayan bir bitki; kedi nanesi. Kedi çimi kedilerin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan bir bitkidir. Kedi çimi arpa, buğday tohumları ekerek büyütülen ve tamamen şifa odaklı bir çimdir. Kediler için uyarıcı bir etkisi olmadığı gibi sakinleştirici bir özelliğe de sahip değildir. Ancak genellikle kedi nanesi ile birlikte anılır ve fakat bu ikisi kıyaslanamaz. Bugün sizlere catnip olarak da bilinen kedi nanesi hakkında bir yazı hazırladık. Öncelikle kedi nanesi nedir diğer bir deyişle catnip nedir kısaca bahsederek başlayalım yazımıza.

Kedi nanesi nedir?

Kedi nanesi, adından da anlaşılacağı üzere nane familyasına ait bir bitki türüdür. Bu bitki kediler tarafından çok sevilir ve onlar için oldukça ilgi çekicidir. Kedi nanesi aynı zamanda catnip olarak da bilinir. İçerisinde nepetalakton adı verilen bir madde vardır. Bu madde kediler tarafından çok sevilir ve onlar için başlı başına çekicilik arz eder. Nepetalakon maddesi kediler için uyarıcı bir özelliğe sahiptir ancak sanılanın aksine bir bağımlılık türü değildir. Kedi hafif sarhoş gibi bir etkiye girebilir ancak bu durum bir bağımlılık değil aksine mutlu olmasına destek olan bir yardımcıdır. Yanı sıra kediyi sakinleştirmek için de kullanılır. Özellikle agresif, saldırgan kedilerde kedi nanesi işe yarar. Kedi nanesi 6 aydan küçük kedilere verilmez ki zaten etki de göstermez. Ancak 6 aydan büyük yetişkin kedilerin çoğunda sakinleştirici etki yaratır. Çoğunda diyoruz çünkü kedi nanesinin her kediyi sakinleştirdiği söylenmez ancak büyük bir oranda sakinleştirme sağlat. Kedi nanesi etkisinde olan kedi bir hayli hareketli ve mutlu olacaktır. Sağa sola koşturabilir, onu sevmenizi isteyebilir, yuvarlanabilir, eğlenebilir. Tam tersi bir etkiyle son derece sakin de olabilir. Kedinin yapısına bağlı olarak değişecektir. Bilinen tek bir şey var ki o da kedi nanesi yiyen kedinin mutlu olduğudur. Kedi nanesi kimi zaman ödül yerine de kullanılabilir. Yaptığı iyi bir şeyi mükâfatlandırmak için kedi nanesi verilebilir.

Kedi nanesi ne işe yarar?

Bugün birçok uzmana göre nepetalakton maddesinin kedileri çektiği ve kedilerin bu kimyasala tepki verdiğini söylüyor. Kediler, kedi nanesini bir kere kokladıktan sonra bu ota sürtünmeye, tekmelemeye ya da çiğnemeye başlıyor. Kediler genellikle kedi nanesini koklama, yalama, yeme, sürtünme, üstünde yuvarlanma ya da yanaklarına sürtme gibi şekillerde tüketiyor. Bazı kedilerin ağızlarının suyu akabilir ya da zıplamaya başlayabilir. Bazıları ise tam tersine oldukça sıradan ve sakin bir ruh haline de bürünebilir. Yani kedi nanesi bazı kedilerde hoplama zıplama etkisi yaratırken bazı kedilerde de oldukça sakin bir etki gösterebiliyor. Kedi nanesinin her kedide işe yaramadığından bahsetmiştik. Örneğin bazı kediler naneyi kokladıktan sonra uzaklaşabilir ya da hiçbir tepki göstermeyebilir. Tepki göstermeme durumu kalıtsal bir durumdur. Uzmanlara göre her 3 kedinden biri nepetalakton maddesine karşı herhangi bir hassasiyet beslemiyor. Yavru kedilerin de kedi nanesine karşı bir tepki vermediği biliniyor. Kedi ne zaman yetişkinliğe erişirse tepkileri de o kadar farklılaşabiliyor.

Kedi nanesi kedim için zararlı mı?

En merak edilen konulardan biri bu. Çünkü kedi nanesinin haklı olarak bizdeki anlamı kediyi sarhoş eden bir madde olması. Bu noktada da kedimize zarar verip vermediği de ayrı bir merak konusu haliyle. Yapılan araştırmalara göre kedi nanesinin kedileri için bir zararı yok çünkü kedi nanesinin kedinin beynine doğrudan bir etkisi yok. Kedi nanesi yalnızca kedilerin koku duyularını uyarıyor ve bir süreliğine mutlu olup eğlenmesine olanak sağlıyor. Kediler için güvenli olduğu biliniyor ve yan etkilerinden pek söz edilmiyor. Sadece fazla tüketimi elbette birtakım sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir ancak onun dışında bir zararı olduğu düşünülmüyor. Yine aşırı kedi nanesi tüketimi neticesinde kedilerde kusma görülebiliyor. Bu durum da olağan bir tepki olabilir. Ancak risk almamak için kedinize kedi nanesi vermeden önce veteriner hekiminize danışmanızda yarar olacaktır.

Kedi nanesi bağımlılık yapar mı?

Kedi nanesi denince akla ilk gelen şeylerden biri kedi nanesinin bağımlılık yapıp yapmayacağı. Kedilere sürekli kedi nanesi vermek bağımlılık yapar mı sorusunun yanıtı hayır yapmaz olacaktır. Sadece kedinize sürekli kedi nanesi vermeniz durumunda etkisinde bir azalma görülebilir. Kedi nanesine kedinizin burnu aşina olunca artık eskisi kadar etki göstermeyebilir. Bazı hayvan sahipleri bu etkinin azalmaması için kedilere 2 haftada bir kedi nanesi vermeyi tercih ediyor. Ancak genel olarak bakıldığında kedi nanesinin bağımlılık yapmadığı düşünülüyor.

Catnip sprey nedir?

Kedi nanesi birden farklı formlarda satılır. Canlı kedi nanesi bunlardan biridir. Yaz ayları, tohum ekimi için idealdir. Yani isterseniz canlı kedi nanesini kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Piyasada tohumlarını bulabilmek mümkündür. Arsız bir bitkidir bu nedenle çabuk büyük. Kedi nanesini tohum olarak kendiniz yetiştirmek istemiyorsanız internette, pet shop’larda ya da veterinerlerde farklı formları da bulunur; sprey, yağ, ot, tohum olarak temin etmek mümkündür. Kedi nanesi spreyini kedinizin ilgisini çekebilmek için oyuncaklarının üzerine sıkabilirsiniz. Eğer kediniz kedi nanesine karşı hassas ise zaten o oyuncak uzun bir süre favorisi olacaktır. Eğer kedinizi ilgilenmiyorsa bu durumda kedi nanesine karşı herhangi bir hassasiyeti yoktur demektir.

Kedi nanesi nasıl kullanılır?

Kedi nanesini sprey, tohum, ya da kuru ot olarak satın alabilirsiniz. Kedi nanesi saksıda yetiştirilebilen bir bitkidir ancak kuru ot olarak da satın alabilirsiniz. Kedi nanesini kedinize vermek için sevdiği oyuncakların üzerine serpebilirsiniz ya da direkt oyuncağın içine kedi nanesi koyabilirsiniz. Kedinizin yatağına sprey formda olan kedi nanesini sıkabilirsiniz. Bazı kediler için durum daha kolaydır. Örneğin kedi direkt otu yemek de isteyebilir. Kedi nanesi kullanımı çok farklı şekillerde mümkündür özetle. Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Kedi nanesi, kedinin yapısına bağlı olarak farklı etkiler doğurabilir. Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi birden neşeli bir şekilde zıplayabilir ya da sakinleşip bir köşede oturabilir. Bunların tam tersi bir etki de görülebilir. Kedi nanesi bazı kedilerde agresif bir yapıya da yol açabilir. Bu açıkçası önceden bilinecek bir durum değildir bu nedenle kedinizin naneye olan hassasiyetini ancak deneyerek gözlemleyebilirsiniz. Son olarak kedi nanesi nereden alınır sorusunun yanıtı ile bitirelim yazımızı. Kedi nanesini pet shop’lardan ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz. Ancak satın alma sırasında sitenin güvenli olup olmadığına da dikkat edin elbette. Kedinize her şeyin en kalitesini almaya gayret edin.

Önemli Not: Kedi nanesinin bilinen çok büyük bir zararı yoktur ancak bu durum her kedi için geçerli olmayabilir. Kediniz kedi nanesine çok farklı tepkiler verebilir ya da kedi nanesi kedinize iyi gelmeyebilir. Bu nedenle kedinize kedi nanesini vermenden önce mutlaka veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.