Cardigan Welsh Corgi Cinsi (Irkı) Köpek

Bilinen en eski gütme köpeği bugünkü misafirimiz: Cardigan Welsh Corgi (kardigın velç korgi şeklinde okunur). Oldukça eski bir köpek türü olarak karşımıza çıkıyor, eskiden kastımız tam 3 bin küsur yıl öncesi hem de… Kısa boyu ile dikkat çeken Cardigan Welsh Corgi için net bir bilgi yok, soyunun 3000 yıldır sürdüğüne inanılmasını düşünürsek net bilgi olmamasını yadırgamıyoruz. Ve fakat gelin görün ki hakkında düşünülen bazı şeyler var soyuna dair.  İlk varsayım ile devam edelim. Cardigan Welsh Corgi için Keeshond, Pomerian ve İsveç Vallhund soyundan geldiği düşünülüyor. Yaygın olarak Cardi olarak bilinir. Sürüleri otlatabilen, bilinen en eski cinslerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Cüce köpek ya da toplama köpeği olarak çevirisi yapılabilir. Bazı kaynaklarda 800’lü yıllarda Vikingler tarafından Britanya’nın güneybatısında yer alan Galler ülkesine getirildiği söyleniyor, bazı kaynaklarda ise 1200’lü yıllarda Galler’e getirildiği belirtiliyor. Çok iyi bir gütme köpeği olarak bilinmesinin yanı sıra gözcü ve avcı kimliği ile de dikkat çeken ırklardan biri. Özellikle kemirgen avlarındaki başarıları biliniyor. Cardigan Welsh Corgi 1935 yılında AKC tarafından resmi olarak kabul edildi ve günümüze kadar ulaştı. Peki Cardigan Welsh Corgi karakter özelliklerinde bizi ne bekliyor gelin şimdi buna bir göz atalım…

Cardigan Welsh Corgi fiziksel özellikleri

Cardigan Welsh Corgi, kısa boylu ve uzun vücutlu bir köpek türüdür. Sırt boyları aslında diğer köpeklerle aynıdır ancak bacak boyunun kısalığı nedeniyle “cüce köpek” olarak da isimlendirilir. Kafası vücudu ile orantılıdır ve geniş bir kafa yapısına sahiptir. Burnun kısmına doğru inceleri. Göz rengi köpeğin tüy rengine göre değişiklik gösterir. Genellikle kırmızı, açık kahverengi, siyah, gri ya da siyah beyaz lekeli olabilir. Bacakları, boynu ve göğüs kısmında beyaz kısımları olabilir. Dış kürkü tüm olumsuz hava koşullarına dayanıklıdır. Yılda iki defa tüy döker. Küçük boy köpek ırkı sınıfına aittir. Yüksekliği erkeklerde 23 ile 33 cm aralığında olup dişilerde 24 ila 32 cm arasında değişir. Erkeklerin ağırlığı 14 kg bulabilir, dişiler ise 10-13 kg aralığındadır. Ortalama yaşam süresi olarak uzun ömürlü köpek ırklarındandır diyebiliriz çünkü ortalama ömürleri 10 yıldan 15 yıla kadar değişiklik gösterir.

Cardigan Welsh Corgi karakter özellikleri

Oldukça akıllı ve sadık bir köpek ırkıdır Cardigan Welsh Corgi’ler. Sahibini mutlu etmek için her şeyi yaparlar diyebiliriz. Sahibi ile iyi ilişkiler kurar, onun için güvenilir dosttur aynı zamanda. Fakat iş yabancılar olunca durum biraz değişebilir. Saldırgan bir köpektir ve ısırma huyu vardır diyemeyiz ancak yabancılara karşı oldukça tedbirlidir. Öyle ki, sahibinin yanına başkasını kolay kolay yaklaştırmaz. Oldukça aktiftir genellikle küçük ırk köpeklerde olduğu gibi. Diğer evcil hayvanlarla da arkadaş olabilirler ancak bunun için erken bir sosyalleşme önemlidir. Gütme güdüleri yüzünden üstünlük kurmaya meraklıdır, komuta etmeye alışkındır neticede! Havlama eğilimi vardır. Apartmanda yaşaması için bir sakınca yoktur, apartman köpeğidir diyebiliriz ancak uygun egzersizler yaptırılmak koşuluyla elbette. Genelde tek kişi ile iletişim kurmaktan hoşlanır. Büyük köpeklere karşı bile sahibini hayatı pahasına korur, cesareti boyundan fazladır diyelim.

Cardigan Welsh Corgi bakımı

Cardigan Welsh Corgi yılda iki kez tüy dökerler, yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi. Ölü tüylerin gitmesi için düzenli olarak taramanız önerilir. Cardigan Welsh Corgi cinsi köpekler çok fazla yıkanma ihtiyacı duymazlar. Gerekli gördüğünüzde yıkamanız yeterli olacaktır yani. Cardigan Welsh Corgi türü köpekler dışarıda da yaşayabilir ancak evde ailesi ile vakit geçirmek onu daha mutlu edecektir. Cardigan Welsh Corgi akfit bir köpektir. Bu nedenle düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Açık bir alanda onu serbest bıraktığınızda bol bol hoplayıp zıplayarak zaten egzersiz ihtiyacının bir kısmını karşılamış olacaktır. Düzenli bir egzersiz planı bu ırk için çok önemlidir. Evde kendi haline duran bir köpektir diyemeyiz egzersiz ihtiyacı düzenli olarak karşılanmalıdır. Cardigan Welsh Corgi için önemli olan sahibine yakın olmaktır bu nedenle bahçede de apartman hayatında da yaşamını rahatça sürdürebilir.

Cardigan Welsh Corgi’lerde sık rastlanan hastalıklar

15 seneye kadar çıkabilen yaşamları ile sağlıklı köpek ırklarındandır. Ancak her köpek ırkında olduğu gibi bu ırkta da dikkat edilmesi gereken bazı sağlık sorunları olacaktır. PRA ve glokom hastalığı gibi göz hastalıklarına karşı duyarlı bir yapıdadır. Aynı zamanda obezite için de risk altındadır. Bu nedenle beslenme ve egzersiz önemlidir. Olası sağlık sorunlarından biri de omurilik sıkıntısıdır. Özellikle fazla kilolu Cardigan Welsh Corgi’lerde sırt problemleri ile karşılaşmak mümkündür.