British Shorthair Cinsi (Irkı) Kedi

En popüler kedi cinslerinden biri olarak kalbimizde yerini alan bir pati ile tanışmaya hazır mısınız? Biz tanıştık ve çok memnun olduk, az sonra karakterini ve özeliklerini okuduktan sonra eminiz siz de fazlasıyla memnun olacaksınız. Bugün misafirimiz British Shorthair (Biritiş şortheyir okunur). Ünlülerin kedisi olarak sık sık karşımıza çıkan fakat ünlü ünsüz herkesin tam gözbebeğinde yer etmiş bir pati. Gelin önce tarihine bir göz atalım, sonrasında karakter özellikleri ile sayfamızı dolduralım, taşıralım… British Shorthair’in aslında 19. Yüzyılın sonlarına doğru Harrison Weir tarafından kedi gösterisinde sergilenerek tüm dünyaya tanıtıldığı bilinir. Bu doğru bir bilgi ancak bunun öncesinde net olmasa da bir düşünce de var. Bazı kaynaklara göre British Shorthair ırkının binlerce yıl önce yarı evcilleştirilmiş olarak kabul edildiği ve Romalı göçmenler tarafından İngiltere’ye getirildiği düşünülüyor. Burada gelişimini tamamladıktan sonra British Shorthair ismini aldığı söyleniyor. 19. Yüzyılın sonlarına doğru ise bahsettiğimiz gibi Harrison Weir adlı bir kedi sever tarafından tüm dünyaya tanıtılmış. Zamanla oldukça popüler bir kedi ırkı haline gelen British Shorthair günümüzde de müptelaları olan sağlam bir hayran kitlesine sahip. Bir dönem özellikle haşere kontrolü amacıyla üretildi ve İngiltere’de neredeyse her evde beslendi. Kısa süre içerisinde halk arasında o kadar ilgi ve prestij sahibi oldu ki zamanla güzellik yarışmalarında bir boy göstermeye başladı. Kedi yarışmaları ve güzellik yarışmalarının en gözde kedi ırkı olarak tarihte yerini aldı.

British Shorthair fiziksel özellikleri

Vücut yapısı itibari ile güçlü ve tabiri caizse “heybetli” bir kedi türüdür. Yuvarlak yapıdaki kemikleri güçlü ve vücudu kaslıdır. Daireye benzeyen güçlü kafası, yuvarlak kemik yapısı ile bütünleşir ve ortaya şahane bir görsel çıkarır. Alnı yuvarlak gelir, tepesi hafifçe düzleşir. Burnu yayvandır ve orta büyüklüktedir. Çene yapıları sağlamdır, genel olarak zaten dayanıklı kediler sınıfına girer. Kulakları orta büyüklüktedir. En dikkat çeken özelliklerinden biri uçlarının yuvarlak, taban kısımlarının ise geniş olmasıdır. En az rengi kadar gözlerinin yapısı ile de dikkat çeker. Gözleri iri ve yuvarlaktır, zeki bakar. Genellikle bakır ya da kehribar renklerde olur ancak yeşil ya da mavi göz renkleri de görülebilir. Boyut olarak orta büyüklükte bir yapıdadır, tıknazdır. Bacakları güçlü ve orta boydadır. Patileri “lokum” olarak tabir edeceğimiz güzellikte ve yuvarlak şekildedir. Tüyleri kısa ve dayanıklıdır. British Shorthair tüy renkleri; kızıl, beyaz, mavi, siyah, krem, vizon, duman, tekir, lila ve çikolata tonlarıdır. En bilineni bal rengi göz ve gri ile lila karışımı olan renktir. Ortalama 14-15 yıl kadar yaşarlar ancak 20 yaşında bir British Shorthair görmeniz imkansızdır diyemeyiz zira fazlaca güçlü ve dayanıklı kedilerdir. Bastığı yeri titreten bir patidir diyelim hatta! Ortalama kilosu 10 kg’ı bulabilir ancak genellikle 5-8 kg aralığında görülebilir. Kuyruğu kısa ve incedir, gövdesi için iri ve kaslı tanımını yapabiliriz.

British Shorthair karakter özellikleri

Bir kedi düşünün ki miyavlaması bile sevimli olsun. Eğer bir British Shorthair’ınız varsa ne demek istediğimizi zaten anlarsınız. British Shorthair cinsi kediler uyumlu ve sakin huyları ile bilinirler. Her zaman her türlü ortama ayak uydurabilirler. Sürekli ilgi peşinde değildir, ilgi görmeyince ortalığı ayağa kaldırmaz ya da size küsmez. Oyun oynamayı, onunla ilgilenmenizi tabi ki isterler ancak sevgi müptelası şeklinde olmaz bu istekler. Kucakta oturmayı pek sevmez ancak sahibinin yanında olmaya bayılır. Sahibiyle özel bir bağı vardır. Yavruyken çok aktif ve oyuncudur fakat zamanla yaşı ilerledikçe karakter olarak da olgunlaşır. Daha sakin olur. Kedi köpek fark etmeksizin her canlı küçükken yaramaz ve oyuncu olur. Haliyle bu huyunun ve aktifliğinin böyle mi gideceğine dair soru işaretleri olabilir aklınızda. Ancak merak etmeyin bu aktiflik ilerleyen dönemlerde yerini sakinliğe bırakacaktır. British Shorthair türü kedinin en dikkat çeken özelliklerinden biri kedi ırkları içerisinde en zararsızlarından biri olması. Evde yalnız kaldığında etrafa saldırmaz ya da bir yerleri tırmalamaz. Evin içerisinde de rahatlıkla onu yalnız bırakabilirsiniz. Evde yalnız kalabilen kedi arayışındaysanız British Shorthair her bakımdan tam size göre olabilir. Yaramazlık yapmaz, tek başına evde kalabilir. Genelde bir köşeye yayılır ve oturur bu da belki onun tembel olduğunu düşünmenize neden olur. Aslında tembel bir hayvan değildir sadece diğer kediler gibi etrafta koşturmaz, ortalığı dağıtmaz. Sahibiyle oyun oynamayı çok sever örneğin, ona uyum sağlar. Tırmalama, ısırma, saldırma gibi huyları yoktur ancak her canlı gibi kendilerini korumayı bilirler. Aileler için evde bakması kolay kedilerdendir, çocuklarla arasının gayet iyi olduğunu da sözlerimize ekleyelim.

British Shorthair bakımı

Tüy dökme eğilimi orta seviyededir. Çok tüy dökmez ancak her gün taramanızda fayda olacaktır hem zaten bu büyük ihtimal çok hoşuna gidecektir. Kediler çok sık yıkanma ihtiyacı duymaz. British Shorthair de bu bakımdan iyidir çok sık yıkamanıza gerek olmaz. British Shorthair cinsi kedinin en belirgin özelliklerinden biri kendi bakımını kendi yapmasıdır. Bu kediler kendi tüylerini kendileri temizlerler ve kendi bakımlarını da kendileri yaparlar. Bu nedenle evde beslenmesi kolay kedilerden biri olarak karşımıza çıkar. British Shorthair sağlıklı ve dayanıklı kedilerdir ancak kırma ya da cins fark etmeksizin tüm kedilerde genetik sebeplerden kaynaklı bazı sağlık sorunları görülebilir. British Shorthair’larda en sık görülen sağlık sorunlarından biri diş eti iltihabıdır. Aynı zamanda bazı kalp sorunları ile de karşılaşılabilir. Dediğimiz gibi hepsi ihtimal dahilinde illa olacak diye bir kural yok.

British Shorthair çiftleşme dönemi

British Shorthair’ler bir batında genelde 3 ya da 4 yavru dünyaya getirebilirler. British Shorthair anneleri, yavrularına karşı son derece şefkatli olur ve onların üzerinde titizlenir; korur kollar. Kızgınlık dönemi genelde 5 ila 8 aylıkken başlar. Bunun belirtisi sık sık miyavlamak ve başlarını buldukları yere sürterek koku bırakmaya çalışması olabilir. Yanı sıra yerlerde yuvarlanması da kızgınlık dönemi belirtilerinden biridir.