Amerikan Staffordshire Teriyeri Cinsi (Irkı) Köpek

Karşımızda sert bakışlı, ilginç ve itiraf etmek gerekirse biraz da korkutucu görünen bir ırk var; Amerikan Staffordshire Teriyeri. Irkın özelliklerine geçmeden önce henüz ilk satırlarımızda bir ayrımdan daha doğrusu bir yanlıştan bahsederek söze girelim. Öncelikle bilinmesinde fayda var ki Amerikan Staffordshire Teriyeri ile Pitbull birbirine benzeyen ancak farklı türlerdir. Genellikle Pitbull cinsi köpeklerle karıştırılır ki dış görünüş itibarı ile bu karışma haklı bir karışıklıktır. Zira ikisi de duruşları ile diğer türlerden ayrılan köpek ırklarındandır. Amerikan Staffordshire Terrier eski bir Terrier soyu ile Bulldog cinsi köpeğin birleşmesinden elde edilen bir türdür. Pitbull ile yakından ilişkilidir ancak dediğimiz gibi aynı değildir, benzerdir. Amerikan Staffordshire Teriyeri 1930’lu yıllarda farklı bir tür olarak kabul edildi ve Pitbull cinsi köpeklerden ayrıldı. American Staffordshire Terrier’ler daha çok domuz ve sığırları yakalama özelliği ile ön plandadır. Aynı zamanda koruma köpeği olarak da kullanılır. Amerikan Staffordshire Terrier içten gelen doğal bir saldırganlığı vardır kanısı, medyada ünlü olmasına neden olmuştur. İyi bir eğitim ve sevgi dolu bir bakımla tüm olumsuz huyları törpülenebilir ancak bunu ilerleyen satırlarda, karakter özelliklerinde dile getireceğiz. American Staffordshire Terrier ilk ortaya çıktığında az bilinen bir türdü. Zamanla, özellikle Amerika’ya da gitmesinin etkisi ile yıldan yıla popülerleşti. 1900’lü yıllardan itibaren ise çok daha farklı bir karakteristiğe büründü. Artık günümüzde tüm ihtişamı ile hayatımızda… Gelelim en dikkat çeken fiziksel özelliklerine…

Amerikan Staffordshire Teriyeri fiziksel özellikleri

Amerikan Staffordshire Terrier, Amerikan Pitbull Terrier ile temelde aynı ırktan geliyor olsa da bazı karakteristik farklara sahip. Amerikan Staffordshire Teriyeri çok kaslı, hafif tıknaz ama çevik bir yapıdadır. Ayrıca boyutlarına göre oldukça güçlüdür. Geniş bir kafa yapısı vardır. Büyük kulaklara sahiptir. Yanakları geniş, sırtı kısadır. Ön bacakları düzdür. Boyut olarak kısa olmasına rağmen oldukça çevik ve güçlü bir yapıdadır. Gözleri yuvarlaktır. Dişleri makas gibi kesicidir. Pitbull’ların aksine Amerikan Staffordshire Teriyeri’nin kırmızı burun derisi olmaz ve yine Pitbull’lara oranla daha geniş bir kemik yapısı ve kafası vardır. Boyut olarak da daha kısadır. Boynu ve ensesi kalındır. Dişleri makas ısırışı ile kapanır ve üst üste geçer. Kulaları genelde kesik olur ne yazık ki pek çok ırk gibi bu da kulağı kesilenlerdendir. Kürkü kalındır, kısa ve parlak tüyleri vardır. Renkleri değişkendir; siyah, kahverengi, gri sık rastlananlarıdır diyebiliriz. Amerikan Staffordshire Terrier’lerin yüksekliği erkeklerde 46-56 cm görülebilir, dişilerde ise 46-53 cm aralığında olabilir. Ortalama ağırlık erkeklerde 30 kg’a kadar çıkar, dişilerde ise ortalama 24-29 kg aralığındadır. Ortalama 15 yıl kadar yaşayan Amerikan Staffordshire Terrier’ler ırk boyutu olarak orta boydur.

Amerikan Staffordshire Teriyeri karakter özellikleri

Bir kere çok güçlüdür hemen söze böyle başlayalım. Bulldog ve terrier melezi olması çene yapısı ile ilgili keskin ipuçları veriyor bize. Enerjisi yüksek bir köpektir. Tabi Pitbull ile benzerlik gösterince akla ilk gelen saldırma huyları olup olmadığı… Dayanıklılık gücü çok yüksektir ve iyi bir bekçi köpeğidir. Kuvvetli ve çevik yapıları vardır. Korkusuz ve inatçıdırlar ancak konu aileleri olunca çok kibar ve inanması güç ama uysal bile olabilirler. Elbette yabancılara çok sıcak davranırlar diyemeyiz. Bir Yorkshire ya da Golden sempatisini beklemiyoruz ancak sanıldığı kadar da “selam vereni kapar” durumu yoktur yani. Yabancılara mesafeli yaklaşır. Ancak genç yaşta özellikle yavruyken uygun sosyalleştirilme imkânı verilirse mutlaka daha yumuşak başlı olacaktır. Yanı sıra davranışsal bir eğitim alması da iyi olabilir. Normalde kedilerle ve diğer evcil hayvanlarla yıldızının pek barışık olduğunu söyleyemeyiz ancak sosyalleşerek bu yolda da önemli bir mesafe kat etmiş olursunuz. Evlerini koruma konusunda üzerlerine tanımayız. Sizi de evinizi de çok iyi korur. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kavga etmeye meyilli bir yapısı oluşu. Eğer sosyalleşmesi için davranışsal eğitimin önemi buradan geliyor çünkü aksi durumda özellikle köpeklerle kavga etmeye meyilli olabilirler. Genelde itaatkâr bir yapıdadır ve sahibini mutlu etmeyi sever. Çok cesurdur. Sahibini korumak için her şeyi yapar.

Amerikan Staffordshire Teriyeri bakımı

Kısa, parlak ve sert tüyleri vardır. Kürkü için kauçuk bir fırça tercih edebilirsiniz. Ölü kıllardan arındırmak için düzenli olarak taramanızda fayda var. Tüyleri kolayca taranır. Tıpkı diğer ırklarda olduğu gibi Amerikan Staffordshire Terrier’lerde de yılda 2 kez tüy dökümü yaşanır. Apartman hayatı için uygundur ancak egzersiz koşullarını yerine getirmeniz kaydıyla. Enerjisi yüksek olduğu için enerjisini atmak isteyecektir. Atamadığında huzursuzlanabilir. Eğer düzenli yürüyüş, egzersiz vb. gibi şeyleri yaptırırsanız sıkıntı çıkarmayacaktır. Bu arada son derece zeki bir ırk olduğunu da not düşelim. Güçlü çene yapıları sayesinde kendilerinden çok daha büyük hayvanlarla bile mücadele edebilecek güçte.

Amerikan Staffordshire Teriyeri sık rastlanan hastalıklar

Amerikan Staffordshire Terrier’lerde en sık rastlanan hastalıklardan biri katarakt. Özellikle kalça çıkığı da oluşabiliyor. Beslenmeleri çok önemli daha doğrusu sağlıklı ve düzenli beslenmeleri. Çünkü aksi takdirde deri problemleri görülme olasılığı artıyor. Ayrıca alerji ve tümör gibi sorunlar da olabilir. Bu arada ırkın genetik olarak Ataksi hastalığına eğilimi olduğunu da sözlerimize ekleyelim. Sinir sistemine etki eden bir hastalık. Havale, titreme ve özellikle arka ayakların dengesiz duruşu bu hastalığın bir belirtisi olabilir. Bu belirtilerden birini gözlemlediğinizde hemen veteriner hekime danışmanızda fayda olacaktır.