Kediler İçin Zararlı Bitkiler Hangileridir? Kediler İçin Zehirli Ev Bitkileri Nelerdir?

Hayatımızın yanı sıra evimizin de bir bölümünü paylaştığımız pet dostlarımızın konforunu sağlamak bizim için şüphesiz öncelik sıramız. Onun kendini güvende hissedeceği bir alan kurmak, stressiz ve rahat bir ortamda büyümesini sağlamak bizim için çok önemli. Öyle ki evdeki bazı eşyaların düzenlemesini bile evdeki pet dostlarımıza göre ayarlıyoruz değil mi? Örneğin o çok sevdiğimiz saksı çiçeğinin potansiyel bir devrilme yaşayacağını bildiğimizde yerini değiştiriyoruz ya da sevdiğimiz bir mobilyanın köpeğimizin dişleri için iyi bir kaşıyıcı olma ihtimalini düşünerek ortadan kaldırıyoruz. Zaten hayvan sever olmanın bir parçası da her şeyden önce küçük patinin mutluluğunu düşünmek ve konforunu sağlamak. Şunu biliyoruz ki biz onu seçmiş olabiliriz ancak o da bizi seçti! Birlikte bir yaşamı paylaşmaya başladık. Evet, evin söz sahibi yine biziz ancak onun da bir mırıldanma hakkı var elbette. İşte bu noktada evde bazı değişiklikler yapmak gerekebiliyor. Yukarıda sözünü ettiğimiz saksı çiçeklerini iyi seçerek işe başlamak gerekir. Bazı çiçeklerin ya da bitkilerin kediler üzerinde ciddi zararları tespit edildi. Öyle ki bu zararlar alerjiden, zehirlenmeye kadar büyüyebiliyor. Kedimizin hangi çiçeğe alerjisi olduğunu eve geldiğinin ilk günlerinde elbette tahmin etmemiz zor. Ancak ilerleyen süreçlerde onu neyin rahatsız ettiğini anlayabiliriz. Bazı çiçeklerin ve bitkilerin kedilerle arası iyi değil. Kediler için zararlı bitkiler, bugün yazı konumuz. Şimdi gelin o bitkilerin hangileri olduğunu yakından inceleyelim.

Kediler için zararlı olan bitkiler

Kediler için zararlı hatta zehirleyici çiçekler vardır. Bu çiçekler ilk başta zararsız gibi durur ancak ilerleyen süreçlerde ciddi zararlar verir. Kediler için zararlı bitkilerden birkaçını aşağıda paylaşalım.

Kuşkonmaz

Köpekler ve kediler için zararlı bitkilerin başında kuşkonmaz gelebilir. Köpek ve kediler için toksik bir bitki türüdür. Kedi ya da köpek kuşkonmaz bitkisinin çekirdeğini yerse ciddi oranda etkilenebilir. Sadece çekirdek değil kuşkonmaz bitkisinin meyvesi de aynı etkiyi gösterir. Kuşkonmaz yiyen kedi ya da köpek bir süre sonra kusabilir, ishal olabilir ya da karın ağrısı meydana gelebilir. Hemen veteriner hekime durumu bildirmeniz gerekir.

Mısır bitkisi

Kediler için de köpekler için de zararlı bir bitki türüdür. Mısır bitkisi de tıpkı kuşkonmaz bitkisi gibi toksik bir bitki türüdür. İçerisinde güçlü kimyasal bileşimi bulunur. Eğer kedi ya da köpek mısır bitkisini yerse kusabilir. Yanı sıra iştahında gözle görülür oranda azalma olabilir. İlerleyen zamanlarda depresyon belirtisi görülebilir ya da salyasında artış gözlemlenebilir. Mısır bitkisi yiyen kedinin gözbebeklerinde irileşme görülebilir. Mısır bitkisinin içinde yer alan saponin isimli bileşen kediler için de köpekler için de tehlikelidir. Veteriner hekiminizle direkt iletişime geçmeniz gerekir.

Sarmaşık

Balkonların vazgeçilmez bitkisi olan sarmaşıkta sıra. Sarmaşık bitkisinin pek çok çeşidi vardır. Ancak bu çeşitlerin hemen hepsi kedi ve köpekler için zararlıdır. Sarmaşık bitkisi kediler için toksiktir. Hem iç hem dış mekânda yetişen sarmaşık bitkisi kediler için oldukça tehlikelidir. Sarmaşık bitkisi kedilerde zehirlenmeye yol açabilir. Yanı sıra kedide dermatit ve döküntüye de neden olabilir. Genç ya da yetişkin kediler için de zararlı olan bu bitki yaşlı kediler için ise ne yazık ki ölümcül sonuçlar dahi doğurabilir. Sarmaşık bitkisi her ne kadar zararsız gibi duruyor olsa da kedi ve köpek için ciddi bir tehdittir.

Difenbahya

Difenbahya bitkisi hakkında bugüne kadar olumsuz olan pek çok şey duymuşsunuzdur. Kediler ve köpekler için tam bir kâbustur. Ağlayan çiçek olarak da bilinen difenbahya bitkisi güçlü kimyasallar içerir. Bu nedenle kedilerde zehirlenmeye yol açabilir. Kedinizin ağzı difenbahya bitkisine değerse dil ve dudaklarında tahriş meydana gelebilir. İçeriğindeki güçlü kimyasallardan dolayı zehirleyici etkisi vardır. Kedinizde salya artışına neden olabilir yanı sıra yutkunma zorluğu yaşaması da muhtemeldir.

Filkulağı

Difenbahya bitkisi gibi filkulağı da oldukça zararlı bir bitki türüdür. Toksik kimyasallar içerir. Bunun neticesinde benzer semptomlar ortaya çıkar. Difenbahya bitkisinde olduğu gibi ağız içinde irritasyon meydana gelebilir. Yanı sıra yutkunmada zorluk olabilir ya da kusma gibi durumlara yol açabilir. Filkulağı bitkisi en az difenbahya bitkisi kadar zehirli ve tehlikelidir. Kedilerin ve köpeklerin uzak durması gereken bitkilerden de biridir.

Zambaklar

Pek çok zambak çeşidi vardır. Bunların hemen hepsi kediler için toksiktir. Zambak yiyen kedide kusma meydana gelebilir. İştahı kesilebilir ya da şiddetli bir böbrek yetmezliği durumu yaşanabilir. Zambak bitkisi ne yazık ki kedilerde ölüme varan etkiler gösterebilir. Eğer hemen tedavi altına alınmazsa kedinin hayatı tehlikeye girebilir. Dudak ve dilde irritasyon görülebilir ve salya miktarında artış gözlemlenebilir. Yanı sıra zor yutkunabilir. Acil olarak veteriner hekime götürmeniz gerekir çünkü dediğimiz gibi ne yazık ki ölümcül sonuçlar gösterebilir.

Orman gülü

Güller için kötü bir söz söylemek elbette zordur çünkü hayatımızın her anına güzellik katarlar. Ancak konu orman gülüne gelince ne yazık ki durum pek iç açıcı olamayabiliyor. Orman gülü kediler için zehirli bitkilerden biridir. Eğer kediniz orman gülü bitkisini yerse karın ağrısı görülebilir. Yanı sıra kedinizin bazı yerlerine kramp girebilir ve böbrek sorunu oluşabilir. Orman gülü bitkisinin kedinize verdiği zararlardan biri de solunum sorunudur. Kedi nefes almakta zorlanabilir. Derhal veteriner hekime götürmeniz gerekir.

Aloe vera

Aloe vera bitkisi son yılların popüler bitkilerindendir. Özellikle cilt sorunlarına iyi geldiği ve cildi güzelleştirdiği için evde de yetiştirilen bir bitki türüdür. İnsanlar için faydası epey fazla olan aloe vera bitkisi konu hayvanlara gelince biraz farklılaşıyor. Ne yazık ki kediler için aloe vera bitkisi oldukça zararlıdır. Eğer kediler aloe vera bitkisi ile temas ederse ve dahası bitkiyi yerse kusma görülebilir. Yanı sıra idrar rengi değişebilir ve bu da endişe verebilir. Bu nedenle aloe vera bitkisini yediğinden şüpheleniyorsanız hemen veteriner hekime kedinizi götürmenizde yarar olacaktır.

Kasımpatı

Kasım ayında açtığı renkleri ile gözümüzü ve gönlümüzü açan kasımpatı çiçeği ne yazık ki kediler için bu kadar güzel bir etkiye sahip değil. Kasımpatı bitkisi kediler için oldukça zararlı. Eğer kedi, kasımpatı bitkisi ile temas ederse alerjik bir takım tepkiler oluşabilir. Bu nedenle kasımpatı bitkisini kedinizden uzak tutmanız gerekir.

Lale

Kediler için zararlı bitkilerden bir diğeri de lalelerdir. Farklı renkleri ile gönlümüzü hoş etse de konu kedimizin sağlığı olunca o etkiler birden yok oluyor. Lale bitkisini kediniz yerse, yemek borusunda tahriş oluşabilir. Bu nedenle eğer kedinizin lale yediğine dair bir şüpheniz varsa hemen veteriner hekime götürmenizde yarar olacaktır.

Açelya çiçeği

Kediler için zehirli ev bitkilerinden bir diğer açelya çiçeğidir. Açelya çiçeği kedilerin hücrelerine etki eder ve dahası nörolojik bir takım sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu ev bitkisi aynı zamanda kardiyovasküler sorunlara da yol açabilir. Kedi, açelya çiçeğinin birkaç yaprağını yerse zehirlenebilir. Derhal veteriner hekime götürmeniz gerekir.

Önemli Not: Zehirlenme, alerjik reaksiyon ve benzeri gibi durumlar kedilerde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kedinizin bitkiyle teması durumunda hemen veteriner hekiminize götürmeniz önemlidir. Tedavisi hızlıca yapılmalıdır aksi takdirde üzücü sonuçlara yol açabilir.