Kedi Korkusu Nedir? Kedi Korkusu Nasıl Aşılır?

Kedi Korkusu Nedir?

Yaşadığımız dünya üzerinde evcil ve evcil olmayan birçok hayvan vardır. İnanlar yıllar içerisinde hayvanlarla ortak paylaştığı alanlarda onlarla sürekli etkileşim içerisinde olmuştur. Teknolojik gelişmeler ve ilerlemelerin hayvanlar üzerinde de oldukça etkisi olmuştur. Çoğu hayvan insanlar tarafından kullanılmaya ve evcilleştirilmeye başlamıştır. Böylece hayvanlar insanlık tarihinin ilerlemesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Örnek verecek olursak ilk evcilleştirilen hayvanlardan olan koyunlar insanların giyinme ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamıştır. Atlar da insanların ulaşım ve beslenme ihtiyaçlarında vazgeçilmez bir hayvan türü olmuştur.  Bu tür hayvanların yanında tarihte günümüze doğru geldiğimizde kediler, köpekler ve kuşlar insanlar tarafından en çok sahiplenilen ve evcilleştirilen hayvanlardan olmuşlardır.

Kediler insanlar arasında sevimli bulunan ve bir arkadaş gibi görülen canlılardan biridir. Kedilerin insanlarla yakınlaşmasının ilk sebeplerinden biri kedilerin tahılları kemirgenlerden koruması içindir. Özellikle farelerin tahıl ambarlarında ürünlere zarar vermemesi için kediler tahıl ambarlarında yaşatılmaya başlanmıştır. Böylece kedilerin evcilleştirme tarihi başlamıştır. İnsanların kedilerle yakınlaşmasının sonuçları arasında bir olumsuz durum bulunmaktadır. Kedi korkusu insanlar arasında oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir.  Bu korku bilimsel olarak da kanıtlanmış bir fobi türüdür. Tıpta “ailurofobi” olarak bilinen bu korku insanlar arasında sıklıkla rastlanmaktadır. Bu korku yalnızca kedi ile fiziksel olarak karşı karşıya gelmek ile ortaya çıkmaz. Fotoğrafını görmeniz, tüylerini görmeniz bile fobinizin sizi sıkıntıya sokması için yeterlidir.

Kedi korkusunun insanlar üzerinde farklı tepkilere sebep olabilir. Kedi ile karşılaştığınız ortamda istemsiz olarak yüksek bir yere çıkma, çığlıklar atma veya yanınızdaki bir kişiye sarılma tepkileri kedi fobisi olan kişiler arasında görülmektedir. Bu fobiye sahip olan kişiler kedileri bir tehdit olarak görmektedirler. Kedilerin tırmalaması veya ısırması ihtimaline karşı kendini savunmak için yukarıdaki tepkilere başvururlar. Bu fobi insanlar üzerinde panikatak yaratabilmektedir. Nefes almakta güçlük çekme, kalp çarpıntısı, vücut sıcaklığının artması ve terleme gibi ani etkiler yaratmaktadır. Aslında dönüp bakıldığında kedilerin insanlara durduk yere zarar vermesi oldukça küçük bir ihtimaldir ancak fobiye sahip olan kişiler fobinin insanlara verdiği adrenalinle mantıklı düşünmelerini engellemektedir.

Kedi Korkusu Neden Ortaya Çıkar?

Yaygın olarak hayatımızın bir bölümünde yaşadığımız bir travma kedi fobisine neden olabilmektedir. Daha çok çocukluğumuzda sokakta, bahçede veya parkta oynarken kedilerle girdiğimiz etkileşim fobimizin ortaya çıkmasında bir neden olabilir. Bunun yanında ebeveynlerimizin bizleri genel olarak hayvanlar hakkında yanlış eğitmesi ve bilgilendirmesi fobilerimizin ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir. Çocukken dokunduğumuzda elimizin pisleneceğini, kedilerin bizleri tırmalayacağını söylemeleri çocuklar büyüdüğünde kedilere karşı önyargılarının oluşmasına neden olmaktadır. 
Ayrıca bu nedenlerin yanında evrim teorisi de tüylü ve kuyruklu hayvanlara insanların doğuştan bir çekincesi olduğunu ortaya çıkartmıştır. İnsanlığın ortaya çıktığı günden bu yana sürekli çevresindeki diğer hayvanlarla hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Yalnızca son birkaç yüzyılda bu durum insanların lehine dönmüştür ancak öncesinde insanlık olarak verdiğimiz savaş doğuştan gelen bir kedi korkusuna yol açmıştır. Ancak bu anlattıklarımız kedilerden korkmamız için bir neden olmamalıdır. Bilinçli yetiştirilen çocuklar kedi korkusunun ortadan kalkması için yapılması gereken en önemli hamledir. Bunun yanında kısıtlayıcı fikirlerden kurtulmamız için daha çok araştırma yapmamız ve doğruları öğrenmemiz kedi korkusunu ortadan kaldıracaktır.

Kedi Korkusu Nasıl Aşılır?

Kedi korkusu olan kişi, kedilere karşı anksiyeteye düştüğü zaman kullanabileceği rahatlama ve görselleştirme teknikleri ile tanıştırılır. Kişi ilk olarak kedilerle aynı ortamda bulunması sağlanır. Bu durum kimi zaman bir kedi ile aynı odada bulunmak anlamına gelirken kimi zaman da kedi fotoğraflarına bakmak, kedi videoları izlemek gibi olabilir. Daha sonra rahatlama ve meditasyon tekniklerine başvurulur. 

Kedi korkusunun aşılmasına başvurulan bir diğer yöntem de enerji psikolojisi tedavisidir. Bu tedavi, bir nevi iğnesiz akapunktura benzer. Enerji akışlarının kullanıldığı bu kapsamlı yöntemde kedi fobisine sahip kişinin davranışlarının ve düşünce biçimlerinin değiştirilmesi hedeflenir.